Egjipti rrit sigurinë në kufirin me Gazën

Egjipti rrit sigurinë në kufirin me Gazën

Egjipti ka rritur sigurinë në kufirin me Rripin e Gazës, për shkak të rrezikut të një përhapje të luftës mes Izraelit dhe Hamasit në territorin e tij.

Egjipti i frikësohet se një sulmi tokësor në Rafah ku është më shumë se gjysma e popullsisë së Gazës.

Rritja e sigurisë në kufi është një masë paraprake e një operacioni të pritshëm nga Izraeli kështu kanë deklaruar zyrtarët egjiptianë të sigurisë për CNN.

Sipas tyre Egjipti ka vendosur më shumë trupa dhe makineri luftarake në Sianin e Veriut, bë kufi me Gazën./abcnews.al/

LEXO EDHE:

Back to top button