Elon Musk, dhe synimi i tij për në mars!

SpaceX mund të përpiqet të lëshojë sistemin e tij gjigant raketor Starship në orbitë në mars, tha CEO i kompanisë, miliarderi Elon Musk, gjë që është veçanërisht e rëndësishme në kontekstin e planit të NASA-s për të dërguar astronautë në Hënë në vitet e ardhshme.

“Nëse testet e mbetura shkojnë mirë, ne do të përpiqemi të lëshojmë Starship-in muajin e ardhshëm”, tha Musk në përgjigje të një postimi në Tëitter për Starship.

Musk tha në janar se kishte një mundësi reale për të nisur Starship-in në fund të shkurtit, duke shtuar se një përpjekje për nisje në mars dukej shumë e mundshme. SpaceX ka kërkuar të nisë në orbitë Starship-in e tij gjigant për herë të parë që nga viti i kaluar, i cili do të ishte një fluturim kryesor demonstrues, pasi synon të çojë astronautët e NASA-s në Hënë. Starship është vendosur të bëhet sistemi kryesor raketor i SpaceX sapo të zhvillohet plotësisht, duke pasuar raketat e ripërdorshme Falcon 9.

Në vitin 2021, NASA zgjodhi Starship të SpaceX për uljen e planifikuar të njerëzve në Hënë rreth vitit 2025, për herë të parë që nga viti 1972.

Ky mision, sipas kontratës rreth 3 miliardë dollarë, kërkon disa teste të fluturimeve në hapësirë, të cilat mund të vonojnë nisjen.

LEXO EDHE:

Back to top button