Erdogan, Putin, Xi dhe Bolsonaro nuk e kanë uruar ende Bajdenin për fitoren

Presidenti rus, Vladimir Putin, nuk do ta përgëzojë presidentin e zgjedhur amerikan, Joe Biden, derisa të zgjidhen sfidat ligjore për zgjedhjet në SHBA dhe rezultati të jetë zyrtar, njoftoi Kremlini të hënën, transmeton AP.

Putini është njëri nga liderët botërorë që nuk e kanë komentuar fitoren e Bidenit, e cila u njoftuar nga mediat më të mëdha.

Ekipi i presidentit, Donald Trump, ka premtuar veprime ligjore në ditët në vijim dhe Trump ende nuk e ka pranuar humbjen e tij, ndërsa pretendon se ka pasur mashtrim në shkallë të gjerë të votuesve – deri më tani, pa ofruar prova.

Kur Trump fitoi më 2016, Putin ishte i shpejtë në urimin ndaj tij – por sfiduesja e Trumpit në ato zgjedhje, Hillary Clinton, gjithashtu pranoi humbjen të nesërmen e votimit.

Zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov, u tha gazetarëve të hënën se ky vit është ndryshe.

Udhëheqësit e Kinës, Brazilit dhe Turqisë gjithashtu po i përmbahen urimit. Presidenti meksikan, Andres Manuel Lopez Obrador, tha se ai do të priste derisa të zgjidheshin sfidat ligjore mbi votimin.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Wang Wenbin, të hënën ofroi një shpjegim të ngjashëm pse presidenti Xi Jinping ka qëndruar në heshtje.

“Ne e kuptojmë se rezultati i zgjedhjeve presidenciale do të përcaktohet duke ndjekur ligjet dhe procedurat në SHBA”, tha ai.

Më herët udhëheqësit e Izraelit dhe Arabisë Saudite iu bashkuan udhëheqësve të tjerë botërorë, që uruan presidentin e zgjedhur të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden.

Megjithatë në urimin e Netanyahut – një aleat i ngushtë i Trumpit- është vërejtur mungesa e fjalëve “president i zgjedhur” dhe “zëvëndëspresidente e zgjedhur”, transmeton BBC.

“Unë do të doja të filloja me përshëndetjet për Joe Biden dhe Kamala Harris. Për gati 40 vjet kam pasur një marrëdhënie personale, të gjatë dhe të ngrohtë me Joe Biden dhe e njoh atë si një mik të madh të shtetit të Izraelit”, tha ai në një deklaratë përmes videos.

Netanyahu gjithashtu e falënderoi Trumpin për disa lëvizje, që, sipas tij, kanë çuar përpara interesat e Izraelit.

LEXO EDHE:

Back to top button