Erdogan: Turqia kërkon të ndihmojë në ndalimin e gjakderdhjes në Ukrainë

Turqia është e përkushtuar të ndihmojë në ndalimin e gjakderdhjes midis Rusisë dhe Ukrainës, pavarësisht pengesave të mëdha, tha presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan në një fjalim në një samit rajonal në Kazakistan. 

“Qëllimi ynë është të ndihmojmë në ndalimin e gjakderdhjes sa më shpejt të jetë e mundur duke e përshpejtuar atë pavarësisht pengesave,” tha Erdogan përpara fillimit të një takimi me homologun e tij rus Vladimir Putin.

“Përmes diplomacisë mund të arrihet një paqe e drejtë,” tha ai në një fjalim para liderëve rajonalë të mbledhur në Astana, ku po mbahet Konferenca për Ndërveprimin dhe Masat e Ndërtimit të Besimit në Azi. Erdogan dhe Putin do të takohen më vonë sot për të diskutuar luftën midis Rusisë dhe Ukrainës. Oferta e Turqisë për të ndërmjetësuar në negociatat mes Rusisë dhe Ukrainës dhe fuqive perëndimore është në tryezë, raportojnë mediat lokale.

Turqia, e cila është anëtare e NATO-s, është pozicionuar si ndërmjetëse që nga shkurti kur Rusia nisi agresionin e saj kundër Ukrainës. Ankaraja paralajmëroi në fillim të kësaj jave se Rusia dhe Ukraina po largoheshin nga një zgjidhje diplomatike, duke rritur mundësinë e një lufte të zgjatur.

Erdogan u takua me presidentin kazak Kassim-Jomart Tokayev të mërkurën në Astana, ku të dy palët nënshkruan gjashtë marrëveshje që mbulojnë një sërë fushash, nga tregtia te siguria.

Erdogan dhe Tokayev më pas luajtën ping pong dhe videoja u bë hit në rrjetet sociale, e cila u vërshua me komente rreth dy burrave në fund të të 60-tave duke luajtur ping pong me këmisha dhe kravata, dhe u komentua shumë për mënyrën e pazakontë në të cilën Erdogan mban. raketa.

LEXO EDHE:

Back to top button