Erdogan: Turqisë i ka përfunduar durimi nga sulmet e Sirisë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se vendit të tij i ka përfunduar durimi pas sulmit të fundit vdekjeprurës ndaj forcave policore turke në veri të Sirisë dhe ngacmimeve që shenjtërojnë territoret e vendit të tij, raporton Anadolu.

- Advertisements -

Komentet e presidentit Erdogan erdhën në një konferencë për media pas takimit të Kabinetit në Kompleksin Presidencial në kryeqytetin Ankara.

Dy policë të operacioneve speciale turke u vranë dhe dy të tjerë u plagosën në zonën e Operacionit “Mburoja e Eufratit” në veri të Sirisë, kur YPG, dega siriane e grupit terrorist PKK, goditi një automjet të armatosur me raketa.

Erdogan tha se Ankaraja është e vendosur të eliminojë kërcënimet që dalin nga Siria veriore, qoftë e vetme ose me mbështetjen e forcave aktive lokale.

LEXO EDHE:

Back to top button