Evakuohet spitali pasi 88-vjeçari mbërriti me bombë të Luftës së Parë Botërore

Mjekët mbetën të tronditur pasi një burrë mbërriti në spital me një bombë të Luftës së Parë Botërore të ngecur në rektum.

Incidenti shkaktoi një frikë nga bomba dhe bëri që spitali në Francë të evakuohej pjesërisht pasi 88-vjeçari erdhi për ndihmë të shtunën.

“Një emergjencë ndodhi nga ora 21:00 deri në orën 23:30 të së shtunës në mbrëmje që kërkoi ndërhyrjen e personelit të asgjësimit të bombave, evakuimin e urgjencave të të rriturve dhe pediatrisë si dhe devijimin e emergjencave në hyrje”, tha një zëdhënës në Spitalin Sainte Musse në Toulon, për Var-. Matin.

Kur ekspertët e asgjësimit të bombave mbërritën në spital, pasi ekzaminuan njeriun, ata përcaktuan se nuk kishte gjasa që predha e artilerisë – e cila ishte tetë centimetra e gjatë dhe më shumë se dy centimetra e gjerë – do të shpërthente brenda njeriut.

“Ata na siguruan duke na thënë se ishte një artikull koleksionist nga Lufta e Parë Botërore, i përdorur nga ushtria franceze,” shtoi zëdhënësi i spitalit.

“Duhej të menaxhonim rrezikun në një kuadër reaktiv. Kur kemi dyshime, kemi marrë të gjitha masat paraprake.”

Pasi patën gjithçka të qartë nga ekspertët e bombave, mjekët filluan të përpiqeshin të hiqnin objektin e pazakontë nga pjesa e pasme e burrit, të cilin ata besonin se ai e kishte futur për kënaqësi seksuale.

Por ata ishin të habitur nga objekti i zgjedhur, me një mjek që thuhet se tha: “Një mollë, një mango apo edhe një kanaçe me shkumë rroje, ne jemi mësuar të gjejmë objekte të pazakonta të futura aty ku nuk duhet të jenë. Por një guaskë? Kurrë!”

Duke marrë pjesë në rrjetet sociale, shumë të tjerë ishin gjithashtu në mosbesim në zgjedhjen e objektit.

“Kam dëgjuar për trupat që sjellin pjesën e pasme, por kjo është shumë larg,” tha njëri.

Ndërsa një tjetër komentoi: “Ai mund të kishte përdorur thjesht supozitorë!”

Të tjerët nuk mund të shmangnin situatën e pazakontë me një përdorues që shkruante: “Mendo se donte të shkonte me zhurmë”.

“Ai ishte shumë larg për të ripërcaktuar se çfarë është “diarre shpërthyese”, tha një tjetër me shaka.

Një person tjetër madje e krahasoi situatën me një episod të Grey’s Anatomy, ndërsa dikush tjetër sugjeroi: “Unë do t’i kisha dhënë shumë Taco Bell dhe do të isha i pastër…”

Pasi nuk mundën ta hiqnin bombën përmes ekzaminimit fillestar, mjekët u detyruan ta çonin pacientin e moshuar në operacion.

Aty ia prenë barkun për të hequr antikitetin e pazakontë.

Fatmirësisht, sipas spitalit, burri tani është në gjendje të mirë shëndetësore dhe pritet të shërohet plotësisht.

LEXO EDHE:

Back to top button