Fermerët në protestë, qindra kamionë e traktorë i parkojnë pranë Portës së Brandenburgut të Berlinit

Fermerët në protestë, qindra kamionë e traktorë i parkojnë pranë Portës së Brandenburgut të Berlinit

Më shumë se 500 kamionë, së bashku me disa dhjetëra traktorë u parkuan pranë Portës së Brandenburgut të Berlinit të premten në shenjë proteste ndaj rritjes së taksave rrugore për kamionët.

Sipas policisë së Berlinit, disa qindra njerëz morën pjesë në tubim me folës që shprehën kritika ndaj qeverisë aktuale të koalicionit trepartiak të udhëhequr nga kancelari Olaf Scholz. Bundestagu gjerman vendosi të rrisë tarifën e autostradës për automjetet e mallrave të rënda tetorin e kaluar në lidhje me emetimin e tyre të CO2 për ton.

Masa vjen si një përpjekje për t’u larguar nga karburantet fosile dhe për të mbështetur infrastrukturën hekurudhore të Gjermanisë. Përjashtohen nga tarifa e shtuar automjetet me energji elektrike ose hidrogjen.

Kritikët argumentojnë se rritja e tarifave do t’i kalojë konsumatorit pasi sipërmarrësit nuk do të jenë në gjendje të përballojnë koston shtesë dhe se infrastruktura për e-automjetet nuk është ende e zhvilluar mjaftueshëm. Protestat e kamionistëve çuan në devijime të trafikut në kryeqytetin gjerman, disa ditë pas një proteste njëjavore nga fermerët që morën traktorët e tyre në Berlin dhe disa qytete të tjera për të protestuar kundër reduktimit të subvencioneve për naftën bujqësore.

LEXO EDHE:

Back to top button