Fillojnë hetimet për vrasjen e 12 mijë ukrainasve

Fillojnë hetimet për vrasjen e 12 mijë ukrainasve

Policia ukrainase ka filluar hetimet për vdekjen e 12 mijë ukrainase, ka bërë të ditur komandanti i policisë së këtij vendi Igor Klimenko.

Hetimet përfshijnë edhe njerëzit vdekur që janë gjetur në varrezat masive, në rrugë e shtëpi.

Klimenko ka theksuar se disa prej vrasjeve masive janë kryer nga pushkë snajper, tanke apo mjete të blinduara ruse.

Megjithatë nuk specifikoi sesa prej të vdekurve janë civilë e sa ushtarë ukrainas.

Kujtojmë se sot janë gjetur shtatë kufoma në një varrezë masive në afërsi të Bucha.

Dy prej kufomave kishin duart e lidhura dhe ishin qëlluar me plumba në kokë dhe gjunjë.

LEXO EDHE:

Back to top button