Filmi i ri për Marilyn Monroe ka mërzitur shikuesit

 

Filmi, ku luajnë Anna de Armas, Adrien Brody, Bobby Cannavale, Javier Samuel, Caspar Philipson dhe Julien Nicholson, u hap së fundmi në kinema dhe duhet të jetë i disponueshëm për t’u parë në Netflix më 28 shtator.

Megjithëse filmi përshkruan disa aspekte të jetës reale të jetës së aktores së ndjerë, pjesa më e madhe e aksionit bazohet në romanin imagjinar të vitit 2000 nga Joyce Carol Oates.

Filmi shkaktoi reagime pasi iu dha një vlerësim NC17 në gusht, që do të thotë se fëmijët nën 17 vjeç nuk mund ta shikojnë filmin as nën mbikëqyrjen e prindërve.

Por tani është zbuluar se filmi përmban më shumë skena që përshkruajnë sulmin seksual dhe dhunën, duke përfshirë një skenë imagjinare të tmerrshme në të cilën Kennedy e detyron aktoren të kryejë seks oral përpara se ta përdhunojë. Më pas, Marilyn zgjohet në shtrat me mavijosje në të gjithë trupin e saj dhe shkon në banjë për t’u hedhur.

Sipas Vulture, momenti është “jashtëzakonisht i tensionuar, shqetësues, i pakëndshëm dhe shfrytëzues”, ndërsa Twittererët e quajtën atë “torturues” dhe “të panevojshëm”.

“Nuk kam asgjë kundër biografive që synojnë trillimin, por krijimi i skenave të përdhunimit për t’i shtuar një historie që supozohet të kritikojë seksualizimin është thjesht e gabuar,” mendoi një përdorues i Twitter.

“Gruaja ka vdekur, dhe ju po e përdorni këtë si një justifikim për ta shfaqur atë lakuriq për gjysmën e filmit dhe për ta bërë atë praktikisht një film porno,” shtoi një tjetër.

Filmi përmban gjithashtu një skenë në të cilën producenti i filmit Daryl F. Zanuck përdhunon Marilyn, si dhe një goditje vaginale.

Megjithatë, regjisori Andrew Dominck thotë:

“Nëse audienca nuk e pëlqen filmin, ky është problemi i tyre”, tha ai.

YouTube video

LEXO EDHE:

Back to top button