Filmohet momenti kur rrufeja godit aeroplanin në Kanada

Filmohet momenti kur rrufeja godit aeroplanin në Kanada

Një kanadez raportohet se ka regjistruar momentin kur një Boeing 777 u godit nga rrufeja pak pas ngritjes.

Sipas Shërbimit Kombëtar të Motit, shumica e aeroplanëve goditen nga rrufeja të paktën një herë në vit. Mirëpo, një incident i tillë rrallëherë kapet në video, shkruan businessinsider.

Ethan West tha se ishte duke i shikuar aeroplanët në Aeroportin Ndërkombëtar të Vancouverit të dielën kur pa një nga fluturaket e preferuar: Boeing 777-300ER.

Menjëherë pasi ai filloi të filmonte “Air Canada” duke u ngritur, aeroplani u godit nga rrufeja, raporton dailymail.

Një zëdhënës i Air Canada konfirmoi për CBC News se aeroplani që u nis nga Vancouveri u godit nga rrufeja.

Ai vazhdoi udhëtimin 10-orësh drejt aeroportit Heathrow të Londrës dhe u ul i sigurt përpara se të kontrollohej, shtuan ata.

Aeroplanët që dyshohet se janë goditur nga rrufeja duhet t’i nënshtrohen një kontrolli të detyrueshëm, i cili mund të shkaktojë vonesa në fluturime.

Shërbimi Kombëtar i Motit thotë se aeroplanët shmangin stuhitë sa më shumë që të jetë e mundur.

Aeroplanët komercialë janë të dizajnuar me disa mbrojtje për të zbutur goditjet nga rrufeja, si p.sh. një shtresë mbrojtëse shtesë që përçon elektricitetin larg pasagjerëve dhe elektronikës së brendshme.

LEXO EDHE:

Back to top button