Finlanda nis ndërtimin e gardhit në kufirin me Rusinë

Finlanda nis ndërtimin e gardhit në kufirin me Rusinë

Finlanda ka filluar të ndërtojë një gardh 200 km (124 milje) në kufirin e saj me Rusinë për të rritur sigurinë.

Roja kufitare tha se gardhi do të jetë 3 metra i gjatë me tela me gjemba sipër, shkruan BBC, përcjell KosovaPress.

Finlanda ndan kufirin më të gjatë të Bashkimit Evropian me Rusinë, në 1 mijë e 340 km (832 milje). Aktualisht, kufijtë e Finlandës janë të siguruar kryesisht nga gardhe të lehta prej druri.

Finlanda vendosi të ndërtojë gardhin për shkak të rritjes së numrit të rusëve që kërkonin t’i shpëtonin rekrutimit për të luftuar në Ukrainë.

Vendi nordik gjithashtu iu afrua anëtarësimit në aleancën e NATO-s të martën. Parlamenti i saj filloi debatimin e një projekt-ligji për të përshpejtuar ofertën e vendit, me një votim që pritet të mërkurën.

Puna në gardhin në pikën kufitare Imatra ka nisur të martën me pastrimin e pyjeve, ndërsa ndërtimi i rrugëve dhe vendosja e gardhit është planifikuar të fillojë në muajin mars.

Kamerat e shikimit të natës, dritat dhe altoparlantët do të instalohen në pjesë të caktuara të gardhit.

Një projekt pilot 3 km në Imatra pritet të përfundojë deri në fund të qershorit, tha Roja Kufitare.

Finlanda miratoi ndryshime të reja në aktin e saj të Rojës kufitare në korrik për të lejuar ndërtimin e gardheve më të forta. Rrethojat aktuale prej druri janë kryesisht për të parandaluar kalimin e kufirit të bagëtive.

Që nga pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia, Finlanda ka kërkuar të forcojë kufirin e saj lindor. Në shtator, një numër i madh rusësh filluan të iknin në Finlandë pasi Presidenti Vladimir Putin urdhëroi një mobilizim të rezervistëve për të luftuar në Ukrainë.

LEXO EDHE:

Back to top button