Çellsi ka gati zëvëndësimin, nëse rast se shkarkohet Graham Poter 

Çellsi ka një interes të vërtetë për trajnerin e Brajtonit, Roberto de Zerbi dhe ai do të dëshironte të zëvendësonte Graham Potter, thonë burimet për “Football Insider”. Hierarkia e “Bluve” po e shikon De Zerbin si një nga pretendentët e mundshëm në rast se ata ndryshojnë trajnerin e tyre…

Italiani, 43 vjeç, konsiderohet si një menaxher i nivelit të lartë nga Çellsi duke pasur parasysh suksesin e menjëhershëm që ka pasur në Premier Ligë me Brajtonin dhe historikun e tij të suksesshëm të punës me lojtarë të rinj.

Potter është vënë nën vëzhgim të shtuar në javët e fundit për shkak të rezultateve të mjerueshme të skuadrës së tij dhe paaftësisë për të shënuar gola. Edhe pse linja zyrtare e Çellsi-t është se bordi është i qëndrueshëm nga menaxheri i tyre, bisedimet po vazhdojnë prapa skenave se kur mund të bëhet një ndryshim i mundshëm.

Burimet kanë thënë se dy ndeshjet e ardhshme do të jenë vendimtare për të vendosur fatin e Potter. Klubi londinez ka fituar vetëm një nga shtatë ndeshjet e fundit dhe është i dhjeti në tabelën e Premier Ligë.

Trajneri aktual i Brajtonit shihet si një menaxher i ri emocionues, i cili luan futboll tërheqës dhe është një mundësi për të zëvendësuar Potterin nëse Çellsi zgjedh ta shkarkojë atë.

Në fillim të këtij muaji (16 shkurt), “Football Insider” zbuloi se Tottenhami po monitoron De Zerbin, ndërsa ata kërkojnë zëvendësues të mundshëm për Antonio Konte. E ardhmja e italianit është në ajër në stadiumin e Tottenham Hotspur me kontratën e tij që skadon në verë dhe nuk ka marrëveshje për një zgjatje.

De Zerbi ka bërë një përshtypje të madhe në Premier Ligë që kur mori drejtimin e Brajtonit kur Potter u largua për në Çellsi në mes të shtatorit. “Pulëbardhat” janë aktualisht në vendin e tetë në ligën angleze dhe janë vetëm një pikë prapa Liverpullit me një ndeshje më pak. “Football Insider” ka mësuar se disa klube janë vene ne ndjekje te trajnerit të Brajtont, kontrata e të cilit është deri në vitin 2026.

LEXO EDHE:

Back to top button