Flet i dyshuari që plagosi kryeministrin sllovak – tregon motivin pse e kreu atentatin ndaj Ficos

Flet i dyshuari që plagosi kryeministrin sllovak – tregon motivin pse e kreu atentatin ndaj Ficos

Robert Fico është qëlluar pesë herë me armë zjarri në qytetin e Handlovas.

Kryeministri sllovak po lufton me jetën pas atentatit që dyshohet se e kreu shkrimtari 71-vjeçar Juraj Cintula.

Tashmë është publikuar videoja e marrjes në pyetje të njeriut që dyshohet se qëlloi pesë herë në drejtim të kreut të qeverisë së Sllovakisë.

Ai ka treguar edhe motivet e para që e shtyn të kryen atentat ndaj 69-vjeçarit.

Shkrimtari tha se e “bëra këtë sepse nuk isha dakord me politikat e qeverisë së tij”.

“Robert, hajde këtu!”, mësohet të jetë shprehur 71 vjeçari para se ta plagoste kryeministrin.

Cintula është themelues i Klubit Letrar Duha dhe anëtar i Shoqatës së Shkrimtarëve Sllovakë.

Ndryshe, Handlova ndodhet rreth 150 kilometra në verilindje të kryeqytetit sllovak Bratislavë.

Robert Fico u qëllua me armë zjarri para Shtëpisë së Kulturës, ku kishte ardhur për të takuar mbështetësit.

LEXO EDHE:

Back to top button