FOTO: Burri i një eurodeputete italiane është gjetur i vdekur në një makinë në Palermo

FOTO: Burri i një eurodeputete italiane është gjetur i vdekur në një makinë në Palermo

Angelo Honorato, bashkëshorti i eurodeputetes italiane Francesca Donato, u gjet i vdekur në makinën e tij në Palermo. Edhe pse shkaku i vdekjes është ende duke u përcaktuar, Francesca Donato ka njoftuar menjëherë me një mesazh: “Më vranë bashkëshortin Anxhelo”.

Ajo ka kërkuar Anxhelon gjithë mëngjesin, e mërzitur sepse ai nuk i është përgjigjur telefonatave të saj. Ajo përfundimisht gjurmoi makinën e burrit të saj, një Land Rover SUV jeshile të errët dhe thirri një ambulancë.

Angelo Onorato ishte një arkitekt dhe zotëronte një dyqan mobiljesh në Palermo.

Angelo Onorato/Foto: Linja e kreditit: Rita / Zuma Press / Profimedia

Sipas informacioneve të para, ai kishte një brez të lidhur në qafë, shkruan Corriere della Sera. Ai u gjet i ulur në sediljen e shoferit. Në trup nuk janë konstatuar plagë me armë zjarri, por në këmishë është vërejtur një njollë gjaku.

Hetuesit nuk përjashtojnë që Onorato të ketë pasur një takim me dikë në vendin ku është gjetur. Donato, e cila u intervistua nga policia, mohoi spekulimet se burri i saj kishte kryer vetëvrasje.

Burri i eurodeputetes Donato është gjetur i vdekur/Foto: Fucarini/Fotogramma/Zuma Press/Profimedia

Meqë ra fjala, 55-vjeçari Donato u zgjodh në Parlamentin Evropian në vitin 2019 nga lista partiake e Ligës së Veriut. Ajo u dallua në Bruksel me pikëpamjet e saj tejet euroskeptike dhe kundërshtimin ndaj monedhës së përbashkët. Gjatë pandemisë, ajo kundërshtoi vaksinimin dhe masat kufizuese dhe në vitin 2021 u largua nga partia e Ligës Veriore.

Eurodeputetja Francesca Donato në PE/Foto: EPA-EFE/RONALD WITTEK

Onorato ishte i përfshirë edhe në politikë. Në vitin 2022, ai kandidoi për zgjedhjet rajonale siciliane në listën e Demokristianëve, por nuk u zgjodh. Të njohurit e tij u tronditën nga lajmi për vdekjen e tij, duke pasur parasysh se një natë para vdekjes ai u pa në një festë në një klub tenisi në Palermo.

LEXO EDHE:

Back to top button