Franca dhe Britania bien për një marrëveshje 577 milionë dollarë për migracionin

Franca dhe Britania bien për një marrëveshje 577 milionë dollarë për migracionin

Britania do t’i paguajë Francës 577 milionë dollarë gjatë tre viteve në përpjekje për të ndaluar emigrantët të udhëtojnë me varka të vogla përgjatë Kanalit të La Manshit, duke ndihmuar në financimin e patrullimeve të zgjeruara, përdorimin e dronëve dhe qendra e paraburgimit.

Në një samit të projektuar për të rindërtuar lidhjet pas vitesh grindjeje mbi Brexit, kryeministri britanik Rishi Sunak dhe presidenti francez Emmanuel Macron thanë se të dy palët kishin rënë dakord të punonin më ngushtë së bashku, shkruan Reuters.

Sunak e ka bërë ndalimin e emigrantëve me gomone, një nga pesë prioritetet e tij pasi numri i atyre që mbërrijnë në bregun jugor të Anglisë u rrit në më shumë se 45,000 vitin e kaluar.

“Është koha për një fillim të ri”, tha Macron.

Si pjesë e marrëveshjes së re, Britania do të ndihmojë në financimin e një qendre paraburgimi në Francë, ndërsa Parisi do të vendosë më shumë personel francez dhe teknologji të përmirësuar për të patrulluar plazhet e saj. Oficerët nga të dy vendet do të kërkojnë gjithashtu të punojnë me vendet përgjatë rrugëve të favorizuara nga trafikantët e njerëzve./abcnews.al

LEXO EDHE:

Back to top button