Franca thërret ambasadorët për konsultime pas pakënqësive për paktin Aukus

Franca ka njoftuar se ka thirrur për konsultime ambasadorët që ka në Shtetet e Bashkuara dhe Australi, si shenjë proteste ndaj një marrëveshjeje për sigurinë, që përfshin edhe Mbretërinë e Bashkuar.

Ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian, ka thënë se “vendimi i jashtëzakonshëm” është arsyetuar nga “gravitacioni i jashtëzakonshëm” i situatës.

Aleanca, e njohur si Aukus, do t’i mundësojë Australisë që të ndërtojë nëndetëse me kapacitet bërthamor.

Ky vendim ka zemëruar Francën, e cila ka nënshkruar marrëveshje në vlerë të disa miliarda dollarëve me Australinë.

Marrëveshja është parë si përpjekje për përballje me ndikimin e Kinës në rajonin e Detit të Kinës Jugore.

LEXO EDHE:

Back to top button