Gjermanët morën një alarm krize dhe lista të furnizimeve thelbësore

Shoqata Gjermane e Qyteteve dhe Komunave paralajmëroi për ndërprerje të mëdha të mundshme të energjisë elektrike në Gjermani për shkak të krizës energjetike dhe u bëri thirrje qytetarëve që të marrin seriozisht rekomandimet federale për mbrojtjen civile.

Shoqata publikoi një listë të furnizimeve që çdo familje duhet të ketë në dorë në rast të ndërprerjeve të energjisë, ujit dhe karburantit, transmeton Fenix-magazin.de.

“Ka rrezik për ndërprerje të energjisë elektrike. Është e nevojshme të përgatitemi paraprakisht për situata reale krizash”, tha drejtori ekzekutiv i këshillit të qytetit, Gerd Landsberg, për Welt am Sonntag. Landsberg paralajmëroi veçanërisht për rrezikun e mbingarkesës së rrjetit elektrik, për shembull, nëse 650,000 ngrohëset e shitura këtë vit lidhen me rrjetin, në rast të ndërprerjes së furnizimit me gaz.

“Sulmet e hakerave armiqësore janë gjithashtu një skenar i vërtetë. Nuk mund të përjashtojmë një eklips të përhapur. Gjermania është e papajisur për këtë eventualitet”, tha Landsberg.

Ai u bëri thirrje qytetarëve që të marrin seriozisht rekomandimet e mbrojtjes civile federale dhe të kenë ujë dhe ushqim në shtëpi. Në rast të ndërprerjes së përgjithshme, “ujë nuk ka, nuk mund të derdhësh ujë, pas dy ditësh nuk mund të karikosh celularin”, përshkroi ai.

Blerja me shumicë e ngrohësve

Gjermanët po blejnë masivisht ngrohje elektrike dhe presidenti i Agjencisë Federale të Rrjetit Klaus Müller paralajmëroi për rrezikun e përdorimit të tepërt të tyre.

“Edhe me çmime të larta të benzinës, përdorimi i tyre kushton më shumë se ngrohja me gaz. “Përveç kësaj, rrjetet lokale të energjisë mund të shtyhen në kufijtë e tyre nëse shumë njerëz përdorin ngrohës me ventilator në të njëjtën kohë,” tha ai për Tagesspiegel.

Kancelarja Scholz: Jemi gati

Nga ana tjetër, kancelari Olaf Scholz (SPD) tha gjatë fundjavës se Gjermania është përgatitur.

“Ne do ta kalojmë këtë. Njerëzit në Gjermani mendojnë se jetojnë në kohë të rënda. Por ne jemi gati”, siguroi kancelarja në videomesazhin e tij javor.

Një test stresi i rrjetit të energjisë elektrike i kryer nga qeveria federale së fundmi arriti në përfundimin se situatat e krizës në sistemin elektrik do të zgjasin për një orë në dimrin e 23/22. ka shumë pak gjasa, por nuk mund të përjashtohet plotësisht në këtë moment. Ishte një skenar ekstrem në të cilin një e katërta e gjysma e termocentraleve të Gjermanisë jugore dështuan për shkak të mungesës së gazit, ndërsa nivelet e ulëta të vazhdueshme të ujit ngadalësuan furnizimet për termocentralet me qymyr.

Megjithatë, ekspertët besojnë se rrjeti elektrik gjerman është i përgatitur mirë. Drejtori i përgjithshëm i Shoqatës Gjermane të Qyteteve, Helmut Dedi tha se tani nuk duhet të reagojmë me panik, por me përpjekje të përbashkët.

“Qytetet duan të kursejnë 20 për qind në gaz. Nëse të gjithë e ndjekin këtë qëllim së bashku, ne shohim një shans të mirë për të kaluar dimrin pa ndërprerje të energjisë. Megjithatë, në të njëjtën kohë duhet të merren masa paraprake. Rezervat e energjisë janë thelbësore për emergjencat. “Në mbrojtjen civile, shtetet dhe komunat ndajnë përgjegjësinë”, tha Dedi.

Si të ruani siç duhet furnizimet e urgjencës?

Zyra Federale e Mbrojtjes Civile dhe Ndihmës ndaj Fatkeqësive këshillon banorët që të grumbullojnë furnizime emergjente për dhjetë ditë në shtëpi, në mënyrë që të përgatiten për situata të mundshme krizash. Sepse: “Në rast dëmtimi të madh, shërbimet e shpëtimit nuk mund të jenë kudo në të njëjtën kohë. Ata që janë të përgatitur mund të ndihmojnë veten, të afërmit dhe fqinjët e tyre derisa të mbërrijë ndihma shtetërore dhe të zvogëlojnë dëmet me masa mbrojtëse”, thuhet në faqen e Agjencisë.

Si të grumbullohen siç duhet furnizimet e urgjencës, shpjegon shefi i ndihmës në rast fatkeqësie. Në këtë përmbledhje është një shembull i një furnizimi bazë dhjetëditor të pijeve dhe ushqimit për një person. Kjo korrespondon me rreth 2200 kilokalori në ditë dhe për këtë arsye zakonisht mbulon kërkesën totale të energjisë:

 • 20 litra ujë (ose thjesht ujë rubineti)
 • 3.5 kilogramë drithëra, produkte drithërash, bukë, patate, makarona dhe oriz
 • 2.5 kilogramë fruta (në kanaçe ose kavanoza) dhe arra
 • 4 kg bishtajore dhe perime (në kanaçe ose kavanoza)
 • 2.6 kilogramë qumësht dhe produkte qumështi
 • 1,5 kg peshk, mish dhe vezë ose pluhur veze të plota (vezët janë të kufizuara, pluhuri i vezëve të plota ka një jetëgjatësi prej disa vitesh)
 • 0,4 kg yndyrë dhe vaj
 • Ushqimet që nuk kanë nevojë të ngrohen ose gatuhen (sheqer, mjaltë, çokollatë, miell, supë e çastit, biskota të forta, shkopinj gjevrek) – sasia sipas dëshirës

Produkte higjienike:

 • dezinfektues
 • sasi e dyfishtë sapuni/detergjenti
 • sasi e mjaftueshme e letrës higjienike
 • furçë dhëmbësh dhe pastë dhëmbësh (sasi e dyfishtë)

Furnizime mjekësore:

 • çantë e ndihmës së parë
 • barna të rëndësishme të përshkruara nga një mjek
 • termometri
 • ilaçe për të ulur dhimbjen dhe temperaturën
 • ilaç për diarre, nauze dhe të vjella

Të ndryshme:

 • qirinj, drita çaji
 • sobë kampingu
 • elektrik dore me bateri
 • bateri rezervë
 • qese plehrash

Dokumentet:

Në origjinal:

Dokumentet familjare (ekstrakt nga regjistri i lindjeve, martesave, vdekjeve) ose regjistri origjinal

Në origjinal ose kopje të vërtetuar:

 • Llogaritë e kursimit, marrëveshjet e llogarisë, aksionet, letrat me vlerë, policat e sigurimit
 • Certifikatat e qirasë, pensioni dhe të ardhurat, dokumenti i tatimit mbi të ardhurat
 • Dëshmia e kualifikimit: Certifikatat (certifikatat e shkollës, certifikatat universitare, dëshmitë e kualifikimeve shtesë)
 • Marrëveshjet e lizingut
 • Testament dhe prokurë

“Kushdo që nuk ka hapësirë ​​të mjaftueshme për të ruajtur ujë ose ushqim të mjaftueshëm për 10 ditë, mund të shkurtojë furnizimet: një furnizim urgjent tre-ditor është më mirë se pa furnizim fare”, shpjegon Zyra Federale e Ndihmës ndaj Fatkeqësive.

“Nëse nuk e keni bërë tashmë listën tuaj dhe nuk jeni pajisur me sende ushqimore, mund ta bëni këtë në kohë për të kaluar në mënyrë të sigurtë vjeshtën dhe dimrin,” tha Zyra Federale e Ndihmës ndaj Fatkeqësive.

LEXO EDHE:

Back to top button