Gjermania, Polonia dhe Suedia i hakmerren Rusisë, dëbojnë diplomatët rusë

Gjermania, Polonia dhe Suedia kanë bërë të ditur se e kanë shpallur një diplomat rus “person non grata”. Ky veprim i tre shteteve anëtare të BE-së vjen si hakmarrje ndaj Moskës që dëboi tre diplomatë evropianë në javën e kaluar, shkruan Euronews. Ministria e Jashtme gjermane përmes një deklarate ka thënë se vendimi i autoriteteve ruse për të dëbuar një diplomat gjerman, “nuk ishte në asnjë mënyrë i justifikuar”.

Moska pretendon se diplomatët nga tre vendet evropiane që i dëboi morën pjesë në demonstratat kundër burgosjes së kritikut të Kremlinit, Alexei Navalny.

LEXO EDHE:

Back to top button