Goditën me shkelma kolegen shtatzënë, 6 muaj burg deputetëve në Senegal

Goditën me shkelma kolegen shtatzënë, 6 muaj burg deputetëve në Senegal

Dy deputetë të opozitës në Senegal janë dënuar me gjashtë muaj burg për goditjen me shkelma në bark një kolegeje shtatzënë gjatë një debati për buxhetin.

Ligjvënësit meshkuj sulmuan Amy Ndiaye pasi ajo kritikoi një figurë fetare të opozitës.

Gjykatësi urdhëroi gjithashtu Mamadou Niang dhe Massata Samb që t’i paguanin Ndiaye pesë milionë franga CFA (8,100 dollarë; 6,750 £) si kompensim.

Incidenti u dënua gjerësisht dhe ndezi një debat për të drejtat e grave.

Në një video të shpërndarë gjerësisht në internet, deputeti Samb shihet duke ecur drejt Ndiaye dhe duke e goditur me shuplakë gjatë një debati rutinë për buxhetin më 1 dhjetor. Më pas ajo hakmerret duke hedhur një karrige, por në të njëjtën kohë goditet në bark nga një koleg tjetër mashkull. Më pas shpërthen një përleshje ndërsa deputetët e tjerë përpiqen të qetësojnë situatën.

Ndiaye, një anëtare e koalicionit qeverisës Benno Bokk Yakaar, i ra të fikët në parlament pas sulmit dhe rrezikoi të humbiste foshnjën.

Pavarësisht largimit nga spitali, ajo “mbetet në një situatë jashtëzakonisht të vështirë”, tha avokati i saj Baboucar Cissé për agjencinë e lajmeve AFP.

Pavarësisht provave video, avokatët e Niang dhe Samb argumentuan në gjykatë se klientët e tyre nuk e kishin sulmuar fizikisht Ndiaye./euronews.al/

 

LEXO EDHE:

Back to top button