Gruaja e parë nga Arabia Saudite në hapësirë: Një vend në raketë kushton 55 milionë dollarë

Gruaja e parë nga Arabia Saudite në hapësirë: Një vend në raketë kushton 55 milionë dollarë

Raketa e kompanisë hapësinore amerikane “SpaceX” fluturoi drejt “Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës” (ISS), sapo u krijuan kushte të favorshme atmosferike për ngritje. Domethënë, ky është fluturimi i dytë komercial i organizuar nga kompania nga Hjustoni. Ekuipazhi do të kalojë pak më shumë se një javë në stacion.

Kompania nuk specifikoi se sa kushtojnë biletat, por mediat më herët raportuan se çmimi i fluturimit për një person është 55 milionë dollarë.

Në mesin e pasagjerëve pas shumë dekadash, janë astronautët e parë nga Arabia Saudite , si dhe biznesmeni John Shoffner nga Tenesi. Ekipi drejtohet nga një astronaut në pension i NASA-s , i cili tani është i punësuar nga SpaceX dhe ka organizuar këtë udhëtim dhjetë-ditor.

Në këtë mision hapësinor, në mesin e ekuipazhit është Rayana Barnawi , një shkencëtare e qelizave staminale, e cila në fakt është gruaja e parë nga Arabia Saudite në hapësirë . Ajo shoqërohet nga piloti luftarak i Forcave Ajrore Saudite, Ali al-Qarni .
Ekuipazhi përfshin gjithashtu Peggy Whitson , e cila mban rekordin amerikan prej 665 ditësh të kaluara në hapësirë.

 

 

LEXO EDHE:

Back to top button