Hamasi ra dakord me propozimin e armëpushimit, për Izraelin është i papranueshëm

Hamasi ra dakord me propozimin e armëpushimit, për Izraelin është i papranueshëm

Lëvizja radikale palestineze Hamas ra dakord të hënën për një propozim armëpushimi në luftën shtatë-mujore kundër Izraelit, disa orë pasi ushtria izraelite urdhëroi banorët e Gazës të evakuonin pjesë të qytetit të Rafahut, i cili ka zhvendosur më shumë se një milion e gjysmë ose më shumë se gjysma e banorëve të enklavës së Gazës.

Udhëheqësi i Hamasit, Ismail Haniyeh, informoi ndërmjetësuesit e Katarit dhe Egjiptasit se lëvizja e pranon propozimin e tyre për armëpushim, sipas një deklarate të shkurtër të Hamasit. Zyrtari Taher al-Nono tha se propozimi përfshinte rindërtimin e Gazës, kthimin e të zhvendosurve dhe shkëmbimin e të burgosurve.

Marrëveshja, nëse hyn në fuqi, do të ishte armëpushimi i parë që prej arritjes së një armëpushimi njëjavor në nëntor. Pasuan disa muaj negociatash të dështuara për lirimin e pengjeve izraelite dhe dërgimin e ndihmës shtesë në Gaza.

Pasi zyrtari i Hamasit, Izzat al-Rashik paralajmëroi se çdo operacion ushtarak izraelit në Rafah do të rrezikonte bisedimet e armëpushimit, u rritën shqetësimet se bisedimet në Kajro ishin bllokuar.

Rafah, një qytet në skajin jugor të Rripit të Gazës, është streha e vetme e mbetur për rreth një milion e gjysmë Gazanë, më shumë se gjysma e popullsisë 2.4 milionëshe të enklavës, të detyruar të largohen nga ofensiva shtatë-mujore e Izraelit që ka shkatërruar plotësisht vendbanimi, në rreshtin e parë qyteti më i madh i Gazës.

Presidenti amerikan Joe Biden i kërkoi kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu që të mos vazhdojë ofensivën ushtarake në Rafah. Shtëpia e Bardhë tha se Biden përsëriti “pozicionin e tij të qartë ndaj Rafahut” se Izraeli nuk duhet të vazhdojë me planin e tij të pushtimit nëse nuk tregon se si të mbrohen qindra mijëra civilë palestinezë atje.

Kërkesa e Izraelit për të zhvendosur palestinezët nga Rafah është çnjerëzore dhe e vë popullsinë në rrezik të mëtejshëm rreziku dhe mjerimi, tha të hënën shefi i OKB-së për të drejtat e njeriut.

“Banorët e Gazës vazhdojnë të vuajnë nga bombardimet, sëmundjet dhe uria, vetëm për t’u urdhëruar të lëvizin përsëri sot për shkak të rritjes së aktivitetit ushtarak izraelit në Rafah,” tha Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut Volker Turk. “Është çnjerëzore”, theksoi ai.

Ushtria izraelite shqyrton propozimet e pengjeve dhe rifillon operacionin në Gaza

Izraeli ende planifikon të vazhdojë me një plan 90-ditor për të pushtuar Rafahun, të cilin Uashingtoni është zotuar ta ndalojë, i tha Reuters të hënën një zyrtar amerikan i njohur me bisedimet e armëpushimit midis Hamasit dhe Izraelit.

“Netanyahu dhe kabineti ushtarak nuk duket se po i afrohen fazës përfundimtare të negociatave (me Hamasin) me mirëbesim”, tha zyrtari për Reuters, duke folur në kushte anonimiteti për shkak të ndjeshmërisë së çështjes.

Një zëdhënës i ushtrisë izraelite tha të hënën se çdo propozim në lidhje me negociatat për lirimin e pengjeve të mbajtura nga Hamasi në Rripin e Gazës po shqyrtohet seriozisht, ndërsa ushtria vazhdon të operojë në enklavën palestineze.

I pyetur në një konferencë për media nëse pranimi i propozimit të armëpushimit nga Hamas do të ndikonte në ofensivën tokësore të planifikuar të Rafah, kundëradmirali Daniel Hagari tha: “Ne po shqyrtojmë çdo përgjigje në mënyrën më serioze dhe po shterojmë çdo mundësi që lidhet me negociatat dhe kthimin e pengjet”.

“Në të njëjtën kohë, ne jemi ende duke punuar në Rripin e Gazës dhe do të vazhdojmë”, tha ai.

Një tjetër zyrtar izraelit tha më herët se nuk ishte rënë dakord për armëpushim në Rripin e Gazës.

Ai shtoi se propozimi i pranuar nga Hamasi ishte një version “më i butë” i propozimit egjiptian, i cili nxori përfundime “të gjera” që Izraeli nuk mund t’i pranonte.

“Do të ishte si një dredhi për ta bërë Izraelin të duket si një palë që e refuzoi marrëveshjen,” tha një zyrtar izraelit i paidentifikuar.

Hamasi njoftoi të hënën se kishte rënë dakord për një propozim armëpushimi në luftën shtatë mujore kundër Izraelit, disa orë pasi ushtria izraelite urdhëroi banorët e Gazës të evakuonin pjesë të qytetit Rafah, duke zhvendosur më shumë se një milion banorë të Gazës.

Udhëheqësi i Hamasit, Ismail Haniyeh, ka informuar ndërmjetësuesit e Katarit dhe Egjiptit se grupi e pranon propozimin e tyre për armëpushim, sipas një deklarate të shkurtër të Hamasit.

Një zyrtar i grupit, Taher Al-Nono, tha se propozimi përfshinte rindërtimin e Gazës, kthimin e të zhvendosurve dhe shkëmbimin e të burgosurve.

Ushtria izraelite nisi sulmet ajrore në Rafah të hënën, disa orë pasi u tha palestinezëve në Rripin jugor të Gazës që të evakuoheshin, pavarësisht paralajmërimeve nga komuniteti ndërkombëtar kundër një pushtimi tokësor të planifikuar.

LEXO EDHE:

Back to top button