Hamilton, fiton titullin e shtatë kampion bote

Luis Hamilton arriti që të fitojë Garën për Çmimin e Madh të Turqisë.  Hamilton arriti t’i mposhtë të gjithë në këtë garë, ndërsa pas tij u renditët Sehio Perez dhe Sebastian Fetel. Me këtë fitore, piloti i “Mercedes”-it barazohet me legjendën Mihael Shumaher, që gjithashtu ka fituar shtatë here titullin e kampion bote. Britaniku titullin e parë e fitoi me 2008, pastaj duke vazhduar nw vitet 2014, 15, 17, 18, 19 dhe aktualisht 2020.

- Advertisment -

LEXO EDHE:

Back to top button