Holanda drejt një kufizimi të plotë për shkak të COVID-19

Holanda pritet të përballet me një kufizim tjetër strikt nga qeveria që ka thirrur një takim urgjent pas rritjes së shifrave të infektimeve me COVID-19.

Kryeministri Mark Rutte t’i drejtohet kombit sot në mbrëmje në televizion.

Një mbyllje e të gjitha dyqaneve që shesin produkte për përdorim të përditshëm është parashikuar.

Gjermania, që ndan një kufi prej 580 kilometrash me Holandën, ka njoftuar tashmë një kufizim tjetër të plotë duke nisur nga e mërkura.

Autoritetet holandeze i tremben faktit që shumë gjermanë mund të kalojnë kufirin për blerjet e Krishtlindjeve.

“Situata është shumë e rëndë”, deklaroi ministri holandez i Shëndetësisë, Hugo de Jonge, para fillimit të takimit të krizës.

Spitalet në Holandë po përpiqen të përballojnë situatën e rënduar. Gjatë numërimit të fundit, rreth 10 000 infektime të reja me COVID-19 u njoftuan gjatë 24 orëve të fundit.

Rreth 17,5 milionë persona jetojnë në Holandë, ku një kufizim i pjesshëm është një fuqi që prej mesit të tetorit.

Kontaktet personale janë të kufizuara dhe restorantet të mbyllura.

Një kufizim i plotë ishte vendosur tashmë në mars.

LEXO EDHE:

Back to top button