Indiani dënohet me burgim të përjetshëm, vrau gruan me gjarpër helmues

Një burrë indian që përdori kobrën dhe një nepërkë për të vrarë gruan e tij në mënyrë që të merrte nën kontroll pasurinë e familjes së saj, është dënuar me ‘dy herë’ burgim të përjetshëm.

- Advertisements -

Sooraj Kumar mori një gjarpër shumë helmues për gruan e tij, Uthra, 25 vjeçe, që e la atë në spital për gati dy muaj, thanë prokurorët.

Ndërsa ajo u shërua në shtëpinë e prindërve të saj, burri 28 vjeçar mori një kobër dhe ia hodhi gruas kur ishte duke fjetur.

Kafshimi i tij helmues e vrau atë dhe Sooraj u arrestua vitin e kaluar.

Besohet se është hera e parë që dikush është dënuar për vrarje duke përdorur një gjarpër si armë në Indi.

Ai u deklarua i pafajshëm, por policia tha se regjistrimet e tij të telefonit tregonin se ishte në kontakt me mbajtësit e gjarpërinjve dhe kishte parë video të gjarpërinjve në internet para vrasjes në mars të vitit të kaluar në Kollam në shtetin jugor të Kerala.

Sooraj qëndroi në dhomë me Uthra pasi kobra e kafshoi atë dhe vazhdoi rutinën e tij të mëngjesit të nesërmen kur u njoftua nga nëna e gruas, thanë prokurorët.

“Mënyra e ekzekutimit dhe plani djallëzor i të akuzuarit për të vrarë Uthra, gruan e tij të shtrirë në shtrat, e bën atë (rast) të bjerë në kategorinë ‘e rrallë”, tha prokurori publik, i cili kishte kërkuar dënimin me vdekje.

LEXO EDHE:

Back to top button