Netanyahu: Me Biden kemi pikëpamje të ndryshme për Palestinën

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se janë dakord me Presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, për shumë çështje, por ata kanë pikëpamje të ndryshme për Iranin dhe Palestinën.

- Advertisment -

Pasi iu kujtua se kanë kaluar rreth 4 javë që kur Biden mori detyrën dhe ende nuk e ka telefonuar atë, në një intervistë për televizionin izraelit Channel 12, Netanyahu tha se Biden do të telefonojë. “Ne kemi një marrëdhënie të fortë miqësore për rreth 40 vjet. Ne e njohim njëri-tjetrin”, tha ai.

Duke theksuar se janë dakord me Biden për shumë çështje, Netanyahu tha, “Megjithatë, ka dallime në lidhje me Iranin dhe çështjen e Palestinës”.

Vlen të përmendet se presidenti amerikan ende nuk e ka telefonuar kryeministrin izraelit, megjithëse kanë kaluar rreth 4 javë që kur ai mori detyrën.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, më 11 shkurt tha se Biden do të takohej me Netanyahun “së shpejti”, por ky takim ende nuk është zhvilluar./AA/

LEXO EDHE:

Back to top button