Hungaria do të lehtësojë masat pavarësisht rritjes së rasteve me COVID-19

Hungaria do të fillojë të lehtësojë kufizimet e bllokimit të mërkurën, pasi vaksinoi më shumë se një të katërtën e popullsisë së saj me të paktën një dozë të vaksinës koronavirus, tha të martën kryeministri Viktor Orban.

- Advertisment -

Vendimi vjen ndërsa Hungaria përballet me një rritje të madhe të infeksionit COVID-19.

Javët e fundit, ky shtet ka një nga nivelet më të larta të infeksionit në Evropë dhe shkallën e tretë të vdekshmërisë për 1 milion banorë në botë, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Në një video të postuar në Facebook, Orban tha se vendi arriti standardin e 2.5 milionë injeksioneve të para, një kusht për fillimin e një rihapjeje graduale.

“Sot, ne kemi arritur një moment të rëndësishëm”, tha Orban.

“Virusi zhvilloi një luftë kundër nesh dhe e vetmja armë që premton fitore është vaksina”, u shpreh ai më tej.

Duke filluar nga e mërkura, bizneset dhe shërbimet që janë mbyllur që prej 8 Marsit do të lejohen të rihapen, me kusht që të respektohet distancimi social.

Koha e mbylljes së detyrueshme për dyqanet do të zgjatet nga 19:00 deri në 21:30.

Fillimi i një shtetrrethimi brenda natës në fuqi që nga nëntori do të zgjatet me dy orë deri në orën 22:00 të mbrëmjes.

 

LEXO EDHE:

Back to top button