I akuzuar për spiunazh, Ish-diplomati amerikan pranon fajin!

I akuzuar për spiunazh, Ish-diplomati amerikan pranon fajin!

Një ish-diplomat amerikan i karrierës, i cili kishte shërbyer si ambasador i SHBA-së në Bolivi, është deklaruar fajtor se ka punuar si agjent i Kubës për më shumë se 40 vjet.

Victor Manuel Rocha, 73 vjeç, u akuzua për përcjelljen e informacionit në mënyrë të fshehtë qeverisë kubane të drejtuar nga komunistët që nga viti 1981, ndërsa punonte për departamentin e shtetit të SHBA.

Të enjten, ai ndryshoi deklarimin e tij fillestar të pafajësisë në një gjykatë në Miami. Ai do të dënohet në një seancë dëgjimore më 12 prill. Ky veprim sjell një nga rastet e spiunazhit të profilit më të lartë midis Kubës dhe SHBA-së në një përfundim të shpejtë të papritur.

Seanca gjyqësore e së enjtes supozohej të ishte rreth mënyrës së trajtimit të dokumenteve të klasifikuara të përfshira në këtë rast, sipas Miami Herald.

Por në vend të kësaj, z. Rocha, avokatët e tij dhe prokurorët pranuan se ishte arritur një marrëveshje për pranimin e fajësisë.

Kur gjykatësi Beth Bloom e pyeti nëse dëshironte ta ndryshonte pranimin e tij në faj, ai u përgjigj: I nderuari, jam dakord.

Ai akuzohet për shkelje të Aktit të Regjistrimit të Agjentëve të Huaj duke vepruar si agjent i huaj, mashtrim me telegram dhe duke bërë deklarata të rreme për të marrë një pasaportë amerikane.

Provat e mbledhura nga hetuesit përfshijnë regjistrime të fshehta të z. Rocha duke pranuar se ka punuar për Kubën për dekada, duke lavdëruar liderin e ndjerë kuban, Fidel Castro si “komandant” dhe duke i quajtur Shtetet e Bashkuara “armik”.

Ai dhe ekipi i tij ligjor tani duket se kanë arritur në një përfundim të ngjashëm, duke llogaritur se pranimi i fajit ishte alternativa e tij më e mençur.

Në fakt, z. Rocha tani duhet të pranojë akuzën e qeverisë amerikane se ai e kaloi pothuajse të gjithë karrierën e tij profesionale duke punuar për Revolucionin Kuban në postat e SHBA-së në Havana dhe Buenos Aires, ndërsa njëkohësisht u ngrit në shërbimin diplomatik amerikan.

Nuk është diskutuar ende në gjykatë për dënimin e z. Rocha ose nëse ai pranoi një marrëveshje për pranimin e fajësisë në këmbim të bashkëpunimit të tij.

James Olson, ish-kreu i kundërzbulimit të CIA-s, i tha BBC News muajin e kaluar se rasti ilustron se si shërbimet e inteligjencës së Kubës mashtruan qeverinë amerikane .

“Ata na kishin në pronësi. Na rrahën. Kjo është një nga arsyet që unë kam këtë inat personal ndaj shërbimit të inteligjencës kubane, sepse ata kanë qenë kaq të suksesshëm në operimin kundër nesh,” tha z. Olson.

“Ai është një tradhtar. Ai e tradhtoi vendin tonë. Unë mendoj se kjo është e përbuzur dhe nuk mendoj se ai do të shohë dritën e ditës përsëri,” shtoi ai.

SHBA dhe Kuba kanë pasur një marrëdhënie të tensionuar që kur Fidel Castro përmbysi një qeveri të mbështetur nga SHBA mbi 60 vjet më parë.

SHBA vendosi një embargo tregtare kundër Kubës në vitet 1960. Ish-presidenti Barack Obama dhe ish-presidenti kuban Raul Castro morën hapa për normalizimin e marrëdhënieve në vitin 2015, megjithëse ish-presidenti i SHBA-së Donald Trump më vonë anuloi shumë nga këto veprime.

I lindur në Kolumbi, z. Rocha u rrit në Neë York City dhe mori diploma nga Yale, Harvard dhe Georgetoën.

Ai punoi si ambasador i SHBA në Bolivi nga viti 1999 deri në 2002, sipas prokurorëve, dhe shërbeu në disa role qeveritare – duke përfshirë në Këshillin e Sigurisë Kombëtare – për 25 vjet. Përveç Bolivisë, ai ka shërbyer edhe në postime në Argjentinë, Honduras, Meksikë dhe Republikën Domenikane.

Pas largimit nga shërbimi diplomatik, ai vazhdoi në një punë konsulente fitimprurëse private si këshilltar special i Komandës Jugore të SHBA-së, pjesa e ushtrisë amerikane që mbikëqyr Kubën.

Në nëntor 2022, një agjent i fshehtë i FBI-së kontaktoi z.

Rocha pranoi të takohej me agjentin disa herë, duke përfshirë një herë në një gjykatë ushqimore, sepse nuk kishte “mundësi që askush të më shihte” atje, tha ai, sipas dokumenteve të gjykatës.

Gjatë tre takimeve me agjentin e fshehtë të FBI-së, Rocha filloi të zbulonte detaje rreth kohës së tij duke punuar si agjent sekret për qeverinë kubane, përshkruhej në dokumentin e akuzës.

Rocha dyshohet se përdori termin “ne” për të përshkruar Kubën dhe veten e tij dhe tha se donte “të mbronte … atë që kemi bërë”.

Kur agjenti, duke u paraqitur si një spiun kuban, e pyeti “a je akoma me ne?” Z. Rocha u përgjigj se ishte “i zemëruar” që besnikëria e tij të vihej në dyshim.

“Është si të vë në dyshim burrërinë time”, tha ai.

LEXO EDHE:

Back to top button