India regjistron afër 80 mijë raste të reja me virusin korona

epa08451830 Indian health workers wearing personal protective equipment (PPE) and relatives arriving with the mortal remains of a COVID-19 victim at the cremation ground in New Delhi, India, 29 May 2020. According to the news reports highest single-day spike of 1,024 cases takes Covid-19 over 16,000 cases and death toll over 300 in Indian capital. EPA-EFE/STR


78 mijë e 761 persona janë infektuar me koronavirus në Indi në 24 orët e fundit.

Kjo është shifra e dhënë nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Familjare, e cila është vlera e dytë më e lartë e regjistruar që prej nisjes së pandemisë.

Ky shtet deri tash ka shënuar 3 milionë e 542 mijë e 733 raste të personave të infektuar.

Në ditën e fundit janë shënuar 948 raste të vdekjeve, ku në total numri i atyre që kanë ndërruar jetë është 63 mijë e 498.

Vetëm SHBA dhe Brazili kanë numër më të madh të të infektuarve sesa India.

LEXO EDHE:

Back to top button