Irlanda lehtësohen kufizimet ndaj pandemisë

Qeveria Irlandeze vendosi të njoftojë lehtësimin e kufizimeve të koronavirusit për dhjetorin për dyqanet që pritet të rihapen javën e ardhshme.

- Advertisements -

Vendi është mbyllur për gjashtë javë që nga 21 tetori me të gjitha qendrat tregtare dhe rekreative të mbyllura.

Njerëzit janë parandaluar të udhëtojnë më shumë se pesë kilometra nga shtëpitë e tyre dhe të gjithë zyrtarëve u kërkohet të punojnë nga shtëpia.

Shitjet me pakicë dhe shërbime të tilla si parukeria pritet të rihapen javën tjetër për sezonin e festave.

Qeveria ka të ngjarë të injorojë paralajmërimet nga Ekipi i saj Kombëtar i Urgjencës i Shëndetit Publik (NPHET) i cili paralajmëroi kundër hapjes, pasi 307 raste të reja dhe tre vdekje u raportuan ditën e djeshme.

Pub-et dhe restorantet pritet të rihapen më 7 dhjetor.

Pub-et që nuk shërbejnë ushqim duhet të qëndrojnë të mbyllura.

LEXO EDHE:

Back to top button