Ish-spiuni britanik: Putin vuan nga një sëmundje e rëndë, e pushtoi Ukrainën për të lënë trashëgimi

Ish-spiuni britanik: Putin vuan nga një sëmundje e rëndë, e pushtoi Ukrainën për të lënë trashëgimi

Ish-spiuni britanik, i cili shkroi një dosje për Donald Trump dhe ndërhyrjen e dyshuar ruse në fushatën zgjedhore të SHBA-së në vitin 2016, thotë se burimet i kanë thënë atij se Vladimir Putin është “i sëmurë rëndë”.

Christopher Steele, i cili drejtoi tavolinën e Rusisë në MI6 në Londër midis 2006 dhe 2009 dhe punoi atje në vitet 1990, tha se sëmundja e Putinit ishte “një element” i asaj që po ndodh në Ukrainë.

Ai i tha Sky News: “Sigurisht, nga ajo që po dëgjojmë nga burime në Rusi dhe gjetkë, është se Putini është, në fakt, mjaft i sëmurë rëndë.”

“Nuk është e qartë saktësisht se çfarë është kjo sëmundje – nëse është e pashërueshme apo terminale, apo çfarëdo tjetër. Por sigurisht, unë mendoj se është pjesë e ekuacionit.”

Komentet e tij vijnë pasi gjeneralmajori ukrainas Kyrylo Budanov, në një intervistë ekskluzive me Sky News, tha gjithashtu se lideri rus është i sëmurë rëndë me kancer dhe se një grusht shteti për ta hequr atë është duke u zhvilluar në Rusi.

Spekulimet rreth shëndetit të Vladimir Putin kanë qarkulluar prej disa vitesh, por vetëm janë intensifikuar që kur ai urdhëroi pushtimin e Ukrainës.

Revista New Lines raportoi se ka marrë një regjistrim audio të një oligarku pranë Kremlinit, i cili e përshkruan presidentin rus si “shumë të sëmurë me kancer në gjak”, megjithëse lloji i kancerit të gjakut nuk ishte specifikuar.

LEXO EDHE:

Back to top button