ISIS merr përgjegjësinë për vrasjet masive në Moskë, grupi tregon arsyen pse e kreu sulmin

Shteti Islamik pretendon se ka kryer sulmin masiv në sallën e koncerteve “Crocus City Hall” në Moskë, ku mbetën të vdekur dhjetëra njerëz.

Kështu së paku ka njoftuar grupi terrorist përmes rrjeteve sociale gjersa ka dhënë edhe arsyen se pse e kryen këtë krim, raporton skynews.

“Al-Amaq merr përgjegjësinë për sulmin terrorist në Moskë” dhe pretendon se grupi “synonte veçanërisht ngjarjet e të krishterëve në qendrat tregtare”.

BREAKING:

The official ISIS outlet “Al-Amaq” takes responsibility for the terror attack in Moscow & claims the group was particularly targeting an event for Christians at the shopping mall.

Tomorrow is the 5th anniversary of the fall of the Caliphate after the Battle of Baghuz pic.twitter.com/SqRtKcn1nR

— Visegrád 24 (@visegrad24) March 22, 2024

 

Kujtojmë se nesër është pesë vjetori i rënies së Kalifatit pas Betejës së Baghuzit në Siri, ku grupi kishte pësuar humbje nga Rusia.

Theksojmë se të paktën 40 persona kanë humbur jetën ndërsa mbi 100 janë plagosur.

Sulmuesit përdorën gjithashtu eksploziv, duke shkaktuar një zjarr masiv në sallën më të madhe të koncerteve.

Ndryshe, ambasada amerikane në Rusi javë më parë kishte paralajmëruar për sulmin në kryeqytetin rus.

ISIS claims responsibility for the terror attack in Moscow pic.twitter.com/izIzHUHIZF

— Visegrád 24 (@visegrad24) March 22, 2024

LEXO EDHE:

Back to top button