Itali, 99% e viktimave të koronavirusit nuk janë të vaksinuar

Gati 99% e njerëzve që kanë vdekur nga koronavirusi në Itali që nga shkurti i këtij viti, nuk kanë qenë të vaksinuar plotësisht, tha të martën Instituti Kombëtar i Shëndetit i Italisë.

- Advertisements -

Sipas raportit, njerëzit e vaksinuar plotësisht që kanë vdekur, kanë qenë shumë më të vjetër se ata që kanë vdekur pa vaksinim të plotë: 88.6 vjeç kundrejt 80.

Ata gjithashtu kanë pasur më shumë probleme shëndetësore përpara se të prekeshin nga koronavirusi, thuhet në raport.

Javën e kaluar, Italia ka njoftuar se dëshmia e vaksinimit ose imunitetit nga koronavirusi do të jetë së shpejti e detyrueshme për një sërë aktivitetesh në këtë vend, përfshirë ngrënien në ambiente të mbyllura dhe hyrjen në palestra, pishina, muze dhe kinema.

Që nga njoftimi, autoritetet italiane thanë se kanë regjistruar rritje të termineve për vaksinim.

Deri të martën, gati 57% e qytetarëve mbi 12 vjeç në Itali janë vaksinuar plotësisht.

LEXO EDHE:

Back to top button