Izraeli akuzon Hamasin se fshihet pas palestinezëve

Izraeli akuzon Hamasin se fshihet pas palestinezëve

Zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, Peter Lerner, tha për ‘BBC Breakfast’ se “Hamasi fshihet pas palestinezëve”.

Lerner thotë se është “një tragjedi njerëzore në të dy anët. Kjo është një nga arsyet pse Hamasi duhet të largohet. Të gjithë po vuajnë nga kjo organizatë”, shkruan BBC.

Ai akuzon Hamasin për vendosjen e “të gjitha aftësive të tyre në arenën civile”, duke përfshirë “dronë shpërthyes në çatitë e shtëpive” dhe “hedhjen e raketave nga jashtë objekteve të OKB-së”.

Ai gjithashtu thotë se më shumë se 7,000 raketa janë hedhur nga Gaza në Izrael që nga data 7 tetor.

Më parë, Lerner tha se Hamasi po përdorte spitalet në Gaza si “pozicione komanduese, terrene për skenë dhe mburoja njerëzore”.

LEXO EDHE:

Back to top button