Izraeli bllokon GPS-në në qytetet kryesore nga frika e ndonjë sulmi iranian

Izraeli bllokon GPS-në në qytetet kryesore nga frika e ndonjë sulmi iranian

Ushtria izraelite ditët e fundit ka ndërprerë sinjalet GPS në një numër qytetesh, duke përfshirë zonën metropolitane të Tel Avivit dhe Jerusalemin, me qëllimin për të penguar sulmet me raketa ose dron që mund të lëshohen nga Irani ose grupet e mbështetura nga Irani në rajon.

Bllokimi shkaktoi ndërprerje të mëdha në jetën e përditshme, duke shkaktuar zhgënjim në të gjithë Izraelin. Banorët që përdorin aplikacione hartografike si Google Maps ose Waze për të udhëtuar në Tel Aviv thanë se aplikacionet e tyre tregonin se ishin në kryeqytetin libanez Bejrut ose Kajro në Egjipt.

Shumë njerëz u drejtuan në mediat sociale për të postuar pamje nga ekrani i bllokimit, i cili ndërpreu pagesat në internet, dërgesat dhe shërbimet e transportit të makinave.

LEXO EDHE:

Back to top button