Izraeli po sulmon brutalisht Gazën ndërsa këshilltari i Shtëpisë së Bardhë është në rajon

Izraeli po sulmon brutalisht Gazën ndërsa këshilltari i Shtëpisë së Bardhë është në rajon

Avionët dhe tanket izraelite kanë goditur zonat në të gjithë Rripin e Gazës, thanë banorët, ndërsa këshilltari i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, është në rajon për të përforcuar thirrjen e SHBA-së drejtuar Izraelit për saktësi më të madhe në fushatën ushtarake. DPA transmeton radion e ushtrisë izraelite duke raportuar se ushtarët kanë gjetur disa tunele kontrabandë në zonën kufitare midis Gazës dhe Egjiptit.

Sullivan është planifikuar të flasë me izraelitët të dielën dhe të theksojë nevojën për një sulm të synuar ndaj militantëve të Hamasit, në vend të një sulmi të gjithanshëm në qytetin jugor të Gazës, Rafah, tha Shtëpia e Bardhë.

Ushtria izraelite po pushton qytetin, për të cilin ata pretendojnë se është bastioni i fundit i forcave të Hamasit. Qindra mijëra palestinezë u larguan nga zona, e cila ishte një nga parajsat e pakta të mbetura për civilët. Forcat izraelite po shtyjnë gjithashtu më thellë në rrugët e ngushta të Jabalia në Gazën veriore, duke u kthyer në një zonë që më parë pretendonin se ishte pastruar, thanë banorët.

Ushtria izraelite tha se operacionet e saj në Jabalia, më i madhi nga tetë kampet e refugjatëve të Gazës, ishin të sakta dhe synonin të parandalonin Hamasin që të rimarrë kontrollin e zonës.

LEXO EDHE:

Back to top button