Izraeli tërheq negociatorët nga Katari

Izraeli tërheq negociatorët nga Katari

Izraeli ka tërhequr ekipin e tij negociator nga Katari, duke i dhënë fund përpjekjeve të menjëhershme për të negociuar një armëpushim dhe marrëveshje për lirimin e pengjeve me Hamasin.

Masa vjen pas një votimi në Këshillin e Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim dhe Hamasi që refuzoi propozimet e fundit.

Zyra e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, tha në një deklaratë se “Izraeli nuk do t’i nënshtrohet kërkesave deluzive të Hamasit”, shkruan the guardian.

Ai tha se qëndrimi i Hamasit ishte “dëshmi e qartë se ai nuk është i interesuar për vazhdimin e bisedimeve dhe një dëshmi e trishtuar e dëmit të shkaktuar nga rezoluta e Këshillit të Sigurimit të OKB-së”.

Të hënën vonë në mbrëmje Hamasi ka lëshuar një deklaratë duke hedhur poshtë ofertën e fundit të marrëveshjes, duke thënë se Izraeli nuk po i përgjigjet kërkesave të tij thelbësore për një “armëpushim gjithëpërfshirës, një tërheqje nga Rripi, kthimin e njerëzve të zhvendosur dhe një shkëmbim të vërtetë të të burgosurve”.

Kurse herët të martën, ministri i jashtëm i Izraelit, Israel Katz tha se Hamasi ishte inkurajuar të refuzonte një marrëveshje nga votimi për një armëpushim në Këshillin e Sigurimit të OKB-së dhe i ishte dërguar mesazhi “nuk duhet të nxitoni”, sepse presioni ndërkombëtar po bëhej. blerë për të përballuar Izraelin.

Rezoluta e Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kaloi të hënën kërkonte një armëpushim të menjëhershëm për muajin e Ramazanit dhe gjithashtu kërkoi lirimin e pengjeve nga Hamasi.

Ishte hera e parë që një rezolutë për një armëpushim të luftës Izrael-Gaza shmanget nga vetoja nga një prej Shteteve të Bashkuara, Kinës ose Rusisë.

Pas votimit në OKB, zyra e Benjamin Netanyahu anuloi një vizitë të planifikuar në Uashington nga dy prej ministrave të tij.

LEXO EDHE:

Back to top button