Izraeli urdhëron më shumë evakuime ndërsa luftimet në Rafah intensifikohen

Izraeli urdhëron më shumë evakuime ndërsa luftimet në Rafah intensifikohen

Izraeli u ka thënë dhjetëra mijëra palestinezëve të tjerë që të largohen nga Rafah, pasi ai intensifikon operacionet ushtarake në Gazën jugore. Fletushkat e lëshuara nga ajri dhe postimet në mediat sociale u thanë banorëve në rrethet lindore të qytetit të shkonin në al-Mawasi, një zonë e ngushtë bregdetare të cilën Izraeli e quan një “zonë e zgjeruar humanitare”.

Pjesët e Rafahut ku rrugët ishin të mbushura me vendas dhe njerëz të zhvendosur vetëm disa ditë më parë, tani duken si një qytet fantazmë. Izraeli ka thënë se do të vazhdojë me operacionet e planifikuara në Rafah, pavarësisht se SHBA dhe aleatët e tjerë paralajmërojnë se një ofensivë tokësore mund të çojë në viktima masive civile dhe një krizë humanitare. Të shtunën, presidenti amerikan Joe Biden tha se një armëpushim në Gaza ishte i mundur që të nesërmen nëse Hamasi lironte pengjet e tij.

“Izraeli tha se është në dorën e Hamasit, nëse ata duan ta bëjnë këtë, ne mund t’i japim fund nesër. Dhe armëpushimi do të fillojë nesër,” tha ai në një ngjarje për mbledhjen e fondeve në Seattle. Izraeli thotë se 128 personat e marrë peng nga Hamasi më 7 tetor janë të pagjetur, 36 prej të cilëve supozohen të vdekur. Imazhet treguan tymin që ngrihej mbi Rafah të shtunën dhe dëshmitarët e cituar nga AFP raportuan sulme ajrore pranë vendkalimit me Egjiptin. Duke postuar në X, Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) thanë se gjatë ditës së kaluar trupat ishin përfshirë në “betejat ballë për ballë” me luftëtarët e Hamasit në Rafah.

IDF shtoi se ushtarët kishin gjetur “një numër bazash nëntokësore” në zonë. nDitën e kaluar, ka pasur dhjetëra sulme ajrore izraelite në të gjithë gjatësinë e Rripit të Gazës. Të shtunën në mbrëmje, IDF tha se “aktualisht po godiste objektivat terroriste të Hamasit në zonën Jabaliya”, në veriun e largët të Rripit të Gazës. Më herët ajo udhëzoi banorët të largoheshin nga disa zona në veri të Gazës.

Ministria tha se ata duhet “të evakuohen përkohësisht në strehimoret në qytetin perëndimor të Gazës”. Mediat izraelite raportojnë se disa raketa të Hamasit u hodhën në Ashkelon gjatë natës, një qytet port rreth 10 km në veri të kufirit të Gazës. Times of Israel thotë se tre persona u plagosën lehtë kur një raketë goditi shtëpinë e tyre.

 

 

 

 

LEXO EDHE:

Back to top button