Ja cilët janë 10 golashënuesit më të mirë për kombëtaret e tyre

Si gjithmonë, ndër faqet më të besueshme sa i përket futbollit dhe statistikave rreth tij, është “Transfermarkt”. Kësaj radhe, ata kanë publikuar listën e Top 10 golashënuesve më të mirë në histori sa i përket ndeshjeve me kombëtare, ku çuditërisht ylli Lionel Messi nuk bënë pjesë në këtë listë.

Listën e publikuar nga “Transfermarkt” mund ta gjeni më poshtë.
• 1.Ali Daei – Iran – 149 ndeshje (109 gola)
• 2.Cristiano Ronaldo – Portugali – 168 ndeshje (102 gola)
• 3.Mokhtar Dahari – Malaysia – 131 ndeshje (86 gola)
• 4.Ferenc Puskas – Hungari – 85 ndeshje (84 gola)
• 5.Hussein Saeed Mohammed – Irak – 137 ndeshje (78 gola)
• 6.Pele – Brazil – 93 ndeshje (77 gola)
• 7.Sandor Kocsis – Hungari – 68 ndeshje (75 gola)
• 8.Kunishige Kamamoto – Japoni – 76 ndeshje (75 gola)
• 9.Sunil Chhetri – Indi – 112 ndeshje (72 gola)
• 10.Majed Abdullah – Arabia Saudite – 140 ndeshje (72 gola)

 

LEXO EDHE:

Back to top button