Ja pse Musk po shkatërron Twitter-in?

Ja pse Musk po shkatërron Twitter-in?

Dom Lucre, një djathtist i shquar dhe ndjekës i Trump, i njohur për përhapjen e teorive konspirative, postoi në Twitter pamjet e një videoje famëkeqe të shfrytëzimit të fëmijëve më 22 korrik – gjoja për të ekspozuar dikë që tashmë ishte ndjekur penalisht dhe dënuar për posedimin e pamjeve. Më 26 korrik, ekipi i Twitter kundër shfrytëzimit seksual të fëmijëve hoqi  pamjet dhe pezulloi një llogari që kishte 556,000 ndjekës.

Aktivistët e Alt-së protestuan. Shumë ndjekës të famshëm të Trump kërkuan kthimin e menjëhershëm të Lucre në Twitter. Musk iu përgjigj atyre  me një koment: “Imazhet e postuara u panë vetëm nga njerëzit në ekipin tonë”. Për momentin, ne do t’i fshijmë këto postime dhe do të anulojmë llogarinë.” Por fotot u postuan në Twitter për katër ditë. Dhe siç e dinë mirë gazetarët, edhe nëse jeni duke bërë fushatë kundër abuzimit të fëmijëve dhe thjesht përpiqeni të vini në dukje autorët, posedimi i thjeshtë i  imazheve të tilla, e lëre më publikimi i tyre, është krim.

Ky episod pikëllues është një nga shumë në një seri që ilustron procesin e vetë-shkatërrimit që Musk duket se ka vënë në lëvizje në Twitter, një kompani që kohët e fundit ndryshoi emrin e saj në X. Që kur bleu Twitter për 44 miliardë dollarë tetorin e kaluar, ai ka rikthyer në platformë shumë aktivistë të njohur të së djathtës ekstreme, të hequr për gjuhë urrejtjeje dhe përhapjen e dezinformatave. Ai gjithashtu fali së fundmi Kanye West, i cili postonte shaka antisemite dhe lavdëronte Hitlerin. Musk hoqi verifikimin e profilit të distinktivit blu që ndihmoi figurat publike dhe kompanitë të mbroheshin nga imituesit me profile të rreme dhe prezantoi verifikimin si një shërbim me pagesë që përfiton trollët dhe ata që përhapin dezinformata.

Me largimin e reklamuesve të mëdhenj të korporatave, Twitter është përmbytur me reklama për produkte të lira. Kompania po humb miliona dollarë çdo ditë – pavarësisht se pushon 80 për qind të punonjësve. Gjithçka duket si një shembull i një dëshire të korporatës për vetëshkatërrim: shkatërrimi i llogaritur i vlerës sociale dhe ekonomike që Twitter dhe përdoruesit e tij kanë krijuar që nga viti 2007 është duke u zhvilluar.

Musk ka ulur në mënyrë drastike të ardhurat e kompanisë, ka pushuar punonjësit dhe reklamuesit, ka regresuar përvojën e përdoruesit dhe i ka dhënë vetes të drejtën për të marrë vendime arbitrare për përmbajtjen e publikuar. A mund të krahasohet ajo që bën njeriu më i pasur në botë me një kompani të re me atë që bëjnë ndonjëherë fëmijët e tërbuar me lodrat e reja? A është kjo një përpjekje për të përmbytur sistemet globale të informacionit me dezinformata – një taktikë e provuar dhe e testuar e së djathtës radikale dhe mbështetësve të saj totalitarë nga Rusia?

Unë besoj se ka një logjikë më të thellë pas veprimeve të tij. Musk dëshiron të ndërtojë një version të ri të konglomeratit të korporatave të shekullit të 21-të. Përveç Twitter-it, Musk është pronari më i madh i Tesla, e cila prodhon makina elektrike, SpaceX, e cila zhvillon një program hapësinor, The Boring Company, e cila punon për të lidhur qytetet amerikane me tunele nëntokësore dhe Neuralink, një kompani që zhvillon një ndërfaqe që lidh kompjuterët me njerëzit.truri. Në vitin 2016, Tesla bleu Solar City, një shpërndarës i energjisë diellore. Starlink, kompania që ofron akses satelitor në internet, është në pronësi të SpaceX.

Shkurtimisht, Musk po përpiqet të dominojë teknologjitë që do të lejojnë kapitalizmin e shekullit të 21-të t’i shpëtojë rregullimit shtetëror: transporti dhe energjia e pas-dekarbonizuar, komunikimet satelitore, ndërfaqet njeri-kompjuter dhe së fundi Twitter/X – një platformë mediatike. e cila duhet të rritet në një sistem pagese. Musk nuk e ka fshehur synimin e tij për ta kthyer sheshin dixhital të qytetit që dikur ishte Twitter në një sistem pagese dixhitale, me gjasë për të përdorur kriptomonedhën e tij për të mbrojtur më tej veten nga rregullimi shtetëror i sektorit financiar.

Konglomeratet dolën nga moda në vitet 1970 për shkak të problemeve të efikasitetit: për shembull, bashkimi i prodhuesve të makinave dhe mullinjve të çelikut, bankave, kantiereve detare dhe zinxhirëve të supermarketeve në një kompani është një makth i vërtetë për menaxherët.

Aksionet e shumicës së konglomerateve historike vlenin më pak se shuma e vlerave të pjesëve të tyre përbërëse, duke krijuar presion për t’u shpërbërë. Me pak përjashtime, të vetmet konglomerate që janë ende të suksesshme janë ato të sektorit – si LVMH e cila kontrollon më shumë se 70 marka të modës, kozmetikës dhe konsumatorit. Musk zgjidh problemin e efikasitetit duke mbajtur statusin privat të kompanive të tij, duke ulur kështu presionin ndaj aksionarëve.

Ai sinjalizoi qëllimet e tij duke e vërshuar Twitterin me gjuhë urrejtjeje, duke imponuar rregulla arbitrare dhe duke u dhënë më shumë shikueshmëri mashtruesve dhe racistëve të tij të preferuar. Synimi i tij është të kthejë X në një aplikacion universal për lajme, komente dhe reklama të dyshimta, një platformë, baza e përdoruesve të së cilës do të magjepset nga spektakli i dezinformimit që fitohet para përmes një sistemi pagese.

Filozofia drejtuese e të gjithë projektit është të arratiset përtej mundësive të organeve rregullatore: shmangia e rregullimit të ndërtimit duke kaluar nën tokë; fluturimi në hapësirë ​​për rregullimin e komunikimeve; transferimi i energjisë nga shoferët te prodhuesit e automjeteve duke ndërtuar inteligjencë artificiale në çdo makinë të shitur.

A do të kemi mbrojtje si qytetarë? Kjo është beteja tjetër e madhe e Musk. Nëse ai arrin të kthejë Trumpin në Shtëpinë e Bardhë, Shtetet e Bashkuara do të kthehen në një laborator të fuqisë së pakontrolluar të korporatës – jo vetëm në fushën e informacionit, por edhe në fushën e planifikimit urban, industrisë së automobilave dhe komunikimit.

Ndërsa konkurrentët e tij në Silicon Valley ende ëndërrojnë të lëvizin në qytete të ndërtuara në det, përtej mundësive të rregulloreve financiare dhe sundimit të ligjit, Musk ka vendosur të ndërtojë utopinë e tij libertariane në tokë. Një klasë politike e përgjumur dhe e paralizuar forcon dhe nuk bën asgjë. “Zogu do të fluturojë sipas rregullave tona,” pohoi  komisioneri evropian Thierry Breton pak para shitjes në Twitter. Premtimi i tij u vendos shumë shpresë, por nuk jam i sigurt se ende ka ndonjë peshë.

Nëse Musk, Trump dhe aleatët e tyre fitojnë zgjedhjet e vitit 2024 me shumicë, duke përdorur Twitter për të zhvilluar një luftë informacioni kundër Presidentit Biden, do të jetë një hap i madh drejt një rendi të ri korporativ pa rregulla sipas masës së së djathtës libertariane globale.

LEXO EDHE:

Back to top button