Japoni, autoritetet ngrenë alarmin për shkak të temperaturave të larta

Japoni, autoritetet ngrenë alarmin për shkak të temperaturave të larta

Agjencia meteorologjike e Japonisë ka lëshuar një alarm për “goditje të nxehtësisë” për 26 nga 47 prefekturat e vendit, duke u kërkuar njerëzve të mos dalin jashtë nëse nuk është absolutisht e nevojshme, të përdorin kondicionerët e tyre gjatë ditës dhe natës dhe të pinë shumë ujë.

Autoritetet në Japoni lëshuan paralajmërime për të nxehtin ekstrem pasi temperatura arriti në 40 gradë Celsius për herë të parë këtë vit të dielën.

Shizuoka në Japoninë qendrore raportoi një temperaturë prej 40 gradë Celsius në orët e para të pasdites të së dielës, ndërsa 244 vende të tjera panë rritjen e merkurit në 35 gradë Celsius ose më shumë – një nivel i njohur zyrtarisht si “jashtëzakonisht i nxehtë”, shkruajnë mediat e huaja.

Temperatura në Shizuoka, e regjistruar pak pas orës 13:00, ishte më e larta në qytet që nga fillimi i regjistrimeve në vitin 1940, sipas Japan Times.

Agjencia meteorologjike paralajmëroi në fillim të këtij viti se temperaturat pritet të jenë sërish më të larta se mesatarja këtë verë, ndoshta duke tejkaluar ato verën e kaluar – më të nxehtat e regjistruara.

Vera e nxehtë dhe e lagësht është normale në Japoni, veçanërisht pas përfundimit të sezonit të shirave nga mesi deri në fund të korrikut, por temperaturat kanë qenë veçanërisht të larta vitet e fundit si rezultat i ngrohjes globale dhe faktorëve të tjerë klimatikë, sipas ekspertëve.

Atje ekziston një shqetësim i veçantë për mirëqenien e popullatës së madhe të moshuar të vendit, të cilët janë më të prekshëm nga goditja e nxehtësisë.

Agjencia e menaxhimit të zjarrit dhe fatkeqësive tha se nga 2,276 personat që u dërguan në spital për goditje të nxehtësisë në javën e fundit të qershorit, më shumë se gjysma ishin të moshës mbi 65 vjeç.

Por në rrezik janë edhe fëmijët e vegjël. Këtë muaj zjarrfikësit u thirrën në Kioto pasi nëntë fëmijë shfaqën simptoma të goditjes nga nxehtësia gjatë një udhëtimi shkollor.

Tre u dërguan në spital, sipas transmetuesit publik NHK, i cili paralajmëroi se temperaturat kishin arritur nivele “kërcënuese për jetën”.

Si pasojë, të paktën katër vdekje të lidhura me motin janë raportuar ditët e fundit: një burrë rreth të 70-tave i cili u gjet i vdekur në shtëpinë e tij pasi kishte prerë barin dhe një tjetër në të 80-at i cili kishte punuar në fermën e tij.

Të dielën, media raportoi se një grua rreth të 90-ave u shpall e vdekur pasi u rrëzua në shtëpi, ndërsa një grua 83-vjeçare vdiq pasi po punonte jashtë.

LEXO EDHE:

Back to top button