Joe Biden: “Putini mund të qëndrojë në pushtet nëse largohet nga Ukraina”

Joe Biden: “Putini mund të qëndrojë në pushtet nëse largohet nga Ukraina”

Presidenti amerikan Joe Biden ka thënë se presidenti rus Vladimir Putin mund të mbetet në pushtet nëse largohet nga Ukraina.

Siç shkruan Newsweek, përcjell Telegrafi, Biden foli me Jake Tapper të CNN të martën dhe prezantuesi e pyeti nëse Putini kishte “një rrjedhë” nga konflikti që filloi më 24 shkurt, në atë që Rusia e quajti një “operacion special ushtarak”.

Tapper e pyeti Bidenin nëse kishte një mënyrë që Putini të largohej nga Ukraina pa pushtuar territorin në një mënyrë që do të ishte e pranueshme në mendjen e presidentit rus.

“Unë nuk e di se çfarë ka në mendjen e tij. Është e qartë se ai mund të largohet. Ai thjesht mund të largohet pa probleme, dhe ende ndoshta të mbajë pozicionin e tij në Rusi”, citohet të ketë thënë Biden Tapper.

Presidenti tha se Putini mund të jetë në gjendje të bindë popullin rus “se kjo diçka që ai mendonte kishte kuptim, por tani ai ka arritur atë që donte të bënte dhe është koha për të sjellë rusët në shtëpi”.

Biden ka bërë të ditur gjithashtu se ai nuk do të takohej me Putinin në samitin e ardhshëm të G20, përveç për të diskutuar lirimin e yllit të burgosur të WNBA, Brittney Griner, 31 vjeç, i cili mbahet në Rusi.

Ndryshe, përmbysjet ushtarake ruse në Ukrainë kanë ngritur pikëpyetje nëse Putini mund të qëndrojë në pushtet pa fituar asgjë.

Moska nuk ka plotësisht nën kontroll katër rajonet që ka aneksuar zyrtarisht – Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia dhe Kherson – ndërsa një mobilizim i pjesshëm i forcave ruse ka qenë i mbushur me probleme.

LEXO EDHE:

Back to top button