Kamera ka filmuar momentet e vështira të një breshke që ka mposhtur një peshkaqen

Kamera ka filmuar momentet e vështira të një breshke që ka mposhtur një peshkaqen tigër në një plazh në Australinë Perëndimore. Jack Garnett , i cili regjistroi videon me dron, tha për Storyful se incidenti ndodhi në ditën e fundit të pushimeve të tij.

Vajzat e tij e kishin parë “caretta-caretta-n” disa herë dhe e kishin mbiquajtur me dashuri “Z. breshkë’.

“Në ditën tonë të fundit në Winderabandi, vajzat panë një spërkatje të pazakontë të ujit 50 metra nga bregu dhe droni u dërgua për të hetuar,” i tha ai agjencisë.

“Fillimisht u thashë fëmijëve të mos e shikonin lidhjen e videos me dron pasi dukej sikur një peshkaqen tigër prej tre metrash po ndiqte breshkën për ta ngrënë atë”.

Breshka, megjithatë, përdori guaskën e saj dhe arriti të shmangej disa herë, duke shmangur kafshimet e shumta të peshkaqenit sulmues.

“Për rreth 10 minuta, familja jonë u mahnit me të vërtetë teksa u mblodhëm rreth ekranit dhe pamë në ekstazë betejën e madhe midis breshkës dhe peshkaqenit tigër”, tha Garnett.

Më në fund, breshka kafshoi bishtin e peshkaqenit tigër, duke bërë që ai të largohej me not i mundur.

“Një gabim i vetëm nga breshka do të nënkuptonte humbje të gjymtyrëve apo edhe një pickim fatal, ” tha Garnett.

“Ishte mahnitëse ta shihje atë duke notuar me fuqi të madhe përgjatë bregut.”

Garnett  ua tregoi videon biologëve detarë, të cilët e njohën zgjuarsinë e breshkës si “sjellje të njohur” për speciet.

Ata vunë në dukje se breshka është femër në bazë të formës së bishtit të saj, duke theksuar se shpejtësia dhe lëvizshmëria e saj i dhanë një avantazh në betejë.

LEXO EDHE:

Back to top button