Kampionët në fuqi sfidojnë “shqiponjën” në Olimpiko

Në “Olimpiko” të Romës, Lazio do të presë kampionët në fuqi të Serie A, Milanin. Lazio e la fillimin e tyre me dy ndeshje pa fitore në vitin 2023, duke mposhtur Sasuolo 2-0 në ndeshjen e fundit në Serie A, përpara se ta vazhdonte atë me një fitore 1-0 ndaj Bolonja-s për të vulosur përparimin e tyre në çerekfinale të Kupws sw Italisw. Megjithatë, me një tjetër lëndim që pësoi bomberi Çiro Immobile, mund të jetë një kamp ankthioz i Lazios pasi trajneri Maurizio Sarri pranoi se ndeshja e tyre kundër Bolonjas “nuk ishte e lehtë në gjysmën e parë pa një qendërsulmues”.

Në mungesë të kërcënimit të tyre të zakonshëm për golin, “Biancocelesti” mund të duhet të jetë në më të mirën e tyre mbrojtëse për të mbajtur ecurinë e tyre të fundit pozitive. Katër nga pesë fitoret e tyre të fundit në shtëpi kanë arritur me një portë të pastër, megjithëse ata kanë pësuar 2+ gola në dy nga tre ndeshjet e fundit në shtëpi.

Komentet e teknikut Sarri u ruajtën përpara kësaj përplasjeje të madhe kundër një “skuadre të fortë” të Milan, i cila do të dëshirojë të rikthehet pas humbjes 3-0 të Superkupës së Italisë ndaj Interit. Në fakt, kjo ishte dalja e katërt pa fitore radhazi për kampionët në fuqi, të cilët u eliminuan gjithashtu nga Coppa Italia gjatë asaj ecurie.

Nuk është vetëm në nivelin e fushës ku Milani aktualisht po lufton, pasi sulmuesi premtues Rafael Leao ende nuk ka nënshkruar një rinovim të kontratës me largimin e tij të mundshëm që ka të ngjarë të ndjekë tifozët kuqezi. Megjithatë, ata do të përqendrohen në formën aktuale të mirë të ekipit të tyre tani për tani, pasi ata ende përfunduan raundin e fundit në vendin e dytë, mbi rivalët e qytetit Inter, dhe janë të pamposhtur në tre ndeshje jashtë ligës.

LEXO EDHE:

Back to top button