Karikaturat e profetit, Pakistani masa drastike ndaj Francës

Pakistani dhe komuniteti i tij mysliman duket se nuk i kanë harruar deklaratat e presidentit francez, Emmanuel Macron, në lidhje me publikimin e karikaturave të profetit Muhamed.

- Advertisment -

Pas presionit në rritje, Pakistani ka vendosur të dëbojë brenda dy muajsh ambasadorin francez dhe nuk do të çojë një diplomat në Paris. Gjithashtu, masë tjetër është dhe bojkotimi i të gjitha produkteve franceze, në shenjë hakmarrjeje.

E gjitha kjo është pjesë e një marrëveshje të nënshkruar mes qeverisë dhe liderit të lëvizjes fondamentaliste islamike, Tehreek-i-Labbaikh, i cili kishte parashikuar dhe mbajtjen e protestave të dhunshme në vend, që tashmë u anuluan.

LEXO EDHE:

Back to top button