Karvani i kamionëve nga Pakistani mbërrin në Turqi

Karvani i kamionëve nga Pakistani mbërrin në Turqi

Një autokolonë kamionësh nga Pakistani që transportonte ndihma për viktimat e tërmetit mbërriti në Turqi të shtunën, tha ambasada pakistaneze.

“Një autokolonë me 21 kamionë që transportonte mallra ndihme 275 tonësh nga Pakistani mbërriti në Malatya, një nga qytetet më të goditura nga tërmeti, këtë pasdite,” tha ambasada në një deklaratë, duke shtuar se kamionët transportojnë kryesisht tenda dimërore, batanije dhe mallra të tjera thelbësore.

Ambasada tha se një urë ajrore u krijua midis dy vendeve kur tërmetet binjake goditën Turqinë jugore më 6 shkurt.

“Deri tani, 20 fluturime kanë sjellë mallra ndihme në Turqi. Një anije që transportonte mallra për ndihmë nga tërmeti është planifikuar gjithashtu të largohet nga Pakistani për në Turqi së shpejti,” shtoi ai.

Kryeministri i Pakistanit Shehbaz Sharif javën e kaluar tha se vendi i tij do të dërgojë 100,000 tenda dimërore në Turqi deri në fund të këtij muaji.

Sipas të dhënave të fundit zyrtare, mbi 44.218 persona kanë humbur jetën në tërmetet e fuqishme në Turqinë jugore./AA/

LEXO EDHE:

Back to top button