Katër astronautë nga katër vende kthehen në Tokë pas gjashtë muajsh në orbitë

Katër astronautë nga katër vende kthehen në Tokë pas gjashtë muajsh në orbitë

Katër astronautë nga katër vende u kthyen në Tokë me SpaceX të martën për të përfunduar një mision gjysmëvjeçar në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Jasmin Moghbeli i NASA-s, një pilot i helikopterit të marinës, drejtoi ekuipazhin e kthimit të Danimarkës Andreas Mogensen, Satoshi Furukawa të Japonisë dhe Konstantin Borisov të Rusisë.

Ata u zhvendosën në stacionin hapësinor gushtin e kaluar. Zëvendësuesit e tyre mbërritën javën e kaluar në kapsulën e tyre SpaceX.

“Ne ju lamë pak gjalpë kikiriku dhe tortilla,” tha Moghbeli me radio pasi u largua nga kompleksi orbital të hënën. Loral O’Hara i NASA-s u përgjigj: “Më mungon tashmë djema dhe faleminderit për atë dhuratë shumë bujare”, raporton Associated Press.

O’Hara ka edhe disa javë të tjera në stacionin hapësinor përpara se të largohet në bordin e një kapsule ruse Soyuz.

NASA preferon opsione të shumta udhëtimi në rast të problemeve me raketat. Boeing duhet të fillojë ofrimin e shërbimit taksi astronautësh me një fluturim provë me dy pilot në fillim të majit.

LEXO EDHE:

Back to top button