Katër të vdekur nga sulmet izraelite në Siri, aeroporti i Damaskut jashtë funksionit

Katër të vdekur nga sulmet izraelite në Siri, aeroporti i Damaskut jashtë funksionit

Aeroporti Ndërkombëtar i Damaskut u mbyll sot, e hënë 2 janar, pas sulmeve ajrore izraelite. Si pasojë e sulmit u vranë katër persona, mes tyre dy ushtarë sirianë.

Kjo është hera e dytë në më pak se shtatë muaj që aeroporti i Damaskut, shtëpia e milicive të mbështetur nga Irani dhe luftëtarëve të grupit militant shiit të Libanit Hezbollah , mbyllet nga sulmet ajrore izraelite.

“Katër militantë, duke përfshirë dy ushtarë sirianë, u vranë në granatimet izraelite,” tha për AFP Rami Abdul Rahman, drejtori i Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut me qendër në Britani.

Ai nuk ishte në gjendje të specifikonte kombësinë e dy luftëtarëve të tjerë.

Agjencia shtetërore e lajmeve SANA, duke cituar një burim pranë forcave të armatosura, raportoi se dy ushtarë sirianë u vranë në sulmet izraelite . Bastisja është kryer rreth orës 02:00 (ora lokale) sipas të njëjtit burim.

“Armiku izraelit kreu një sulm ajror me një breshëri raketash që synuan aeroportin ndërkombëtar të Damaskut dhe rrethinat e tij”, duke shkaktuar ” vdekjen e dy ushtarëve, plagosjen e dy të tjerëve”, si dhe dëme materiale, raportohet sipas informacionit të transmetuar nga agjencia.

Aeroporti ndërkombëtar i kryeqytetit sirian doli “jashtë funksionimit”, shtoi ai.
Sipas drejtorit të Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut, sulmet kishin në shënjestër “pozicionet e Hezbollahut dhe organizatave pro-iraniane brenda aeroportit dhe rrethinave të tij, duke përfshirë një depo armësh”.

Që nga shpërthimi i luftës në Siri në vitin 2011 , Izraeli ka nisur qindra sulme, shumica dërrmuese e tyre nga ajri, kundër pozicioneve të forcave të armatosura të qeverisë siriane dhe aleatëve të tyre, grupeve të armatosura iraniane dhe pro-iraniane, veçanërisht Hezbollahut./abcnews.al/

LEXO EDHE:

Back to top button