Këpuca e Artë, Osimhen i bashkohet Kejnit në podium

Viktor Osimhen arrin Hari Kejnin dhe ngjitet në podiumin e “Këpucës së Artë”. Pas të paarritshmëve Erling Haaland dhe Amahl Pellegrino janë tashmë sulmuesi nigerian i Napolit dhe anglezi i Tottenhamit. Folarin Balogun, ylli i Reims, por në pronësi të Arsenalit, gjithashtu ngrihet në renditjen aktuale të golashënuesit më të mirë sezonal në Europë. Kujtojmë se një gol në pesë ligat më të mira kontinentale vlerësohet me 2 pikë, ndërsa në ligat e tjera 1.5 pikë.

Kjo është renditja për momentin:

Erling Haaland (Manchester City) – 50 pikë

Amahl Pellegrino (Bodo/Glimt) – 37.5 pikë

Harry Kane (Tottenham) – 34 pikë

Victor Osimhen (Napoli) – 34 pikë

Enner Valencia (Fenerbahce) – 30 pikë

Folarin Balogun (Reims) – 30 pikë

Kyogo Furuhashi (Celtic) – 28.5 pikë

Robert Lewandowski (Barcelona) – 28 pikë

Alexandre Lacazette (Lyon) – 28 pikë

Ivan Toney (Brentford) – 28 pikë

Jonathan David (Lille) – 28 pikë

Wissam Ben Yedder (Monaco) – 28 pikë

Kylian Mbappe (PSG) – 26 pikë

Niclas Fullkrug (Werder Bremen) – 26 pikë

Bobur Abdikholikov (Energetik-BGU Minsk) – 26 pikë

Lawrence Shankland (Hearts) – 25.5 pikë

Christopher Nkunku (Leipzig) – 24 pikë

Terem Moffi (Lorient) – 24 pikë

Raimonds Krollis (Valmiera/Spezia) – 24 pikë

Neymar (PSG) – 24 pikë

Ademola Lookman (Atalanta) – 24 pikë

Lautaro Martinez (Inter) – 24 pikë

Marcus Rashford (Manchester United) – 24 pikë

LEXO EDHE:

Back to top button