Kërcënim i tmerrshëm nga hapësira! Shkencëtarët kanë zbuluar datën e saktë të ndikimit të mundshëm

Shkencëtarët kanë zbuluar ditën e saktë që një asteroid mund të godasë Tokën, duke shkaktuar një përplasje me forcën e 22 bombave atomike.

Shkencëtarët kanë zbuluar datën e saktë që një asteroid mund të godasë sipërfaqen e Tokës me forcën e 22 bombave atomike dhe shkencëtarët e NASA-s tani po punojnë për të ridrejtuar rrugën.

Një shkëmb hapësinor i quajtur Benny kalon pranë planetit tonë çdo gjashtë vjet, por shkencëtarët mendojnë se mund të përplaset me një asteroid më 24 shtator 2182.

Ndërsa data e mundshme e fundit të botës është larg, NASA tashmë është duke punuar shumë për të ridrejtuar asteroidin dhe është në “fazën përfundimtare” të misionit.

Shtatë vjet më parë, agjencia dërgoi një anije kozmike në asteroid për të mbledhur mostra, duke shpresuar se informacioni që ata mblodhën do t’i ndihmonte ata të parandalonin një përplasje potencialisht katastrofike.

Mostrat e Benny-t janë vendosur më në fund të mbërrijnë në Tokë këtë javë, duke mbërritur në shkretëtirën e Jutas të dielën (24 shtator) – saktësisht 159 vjet përpara ndikimit të mundshëm.

Rich Burns, menaxher i projektit për OSIRIS-REx në Qendrën e Fluturimeve Hapësinore të NASA-s Goddard në Greenbelt, Maryland, tha për The Sunday Telegraph: “Tani jemi në fazat e fundit të këtij udhëtimi shtatë-vjeçar dhe ndihet si miljet e fundit të një maratonë. , me një përzierje emocionesh si krenaria dhe gëzimi që bashkëjetojnë me një fokus të vendosur për të përfunduar mirë garën.”

Ndërsa ndikimi i mundshëm mund të tingëllojë alarmant, gjasat për një ndikim shkatërrues janë vetëm një në 2700.

Asteroidi është rreth një e treta e një milje i gjerë, ndërsa asteroidi që shkaktoi zhdukjen e dinosaurëve ishte rreth gjashtë milje i gjerë – rreth 20 herë gjerësia e Benny.

Kjo do të thotë se shkëmbi në hyrje nuk është mjaftueshëm i madh për të shkaktuar një ngjarje zhdukjeje në mbarë botën – por NASA mendon se nëse përplaset me Tokën, do të krijonte një krater rreth gjashtë milje të gjerë dhe do të bënte kërdi rreth 600 milje në të gjitha drejtimet.

Mostrat aktualisht në rrugën e tyre për në Tokë duhet të ndihmojnë studiuesit të godasin rastin e asteroidit shqetësues, me fragmente që do të qëllohen përsëri në Tokë nga anija kozmike OSIRIS-REx në një kapsulë me madhësinë e një frigoriferi.

Anija kozmike mban rreth 250 g material shkëmbor të mbledhur nga sipërfaqja e Benny në vitin 2020.

Kapsula është planifikuar të hyjë në atmosferën e Tokës më 24 shtator, duke u rrotulluar drejt sipërfaqes së planetit me afro 28,000 milje në orë.

Gjithashtu pritet të arrijë dyfishin e temperaturës së llavës.

Megjithatë, përpara goditjes, parashutat do të vendosen për të ngadalësuar anijen në vetëm 11 mph, duke lejuar që kapsula të ulet në mënyrë të sigurt në zonën e testimit dhe trajnimit të Departamentit të Mbrojtjes në Utah, raporton Daily Star.

LEXO EDHE:

Back to top button