Çfarë ndodh me trupin tonë kur bëjmë një punë që nuk na pëlqen?

Çfarë ndodh me trupin tonë kur bëjmë një punë që nuk na pëlqen?

Ju ndoshta e dini se sa e tmerrshme është të shkosh në punë me një ngërç në stomak. Ju i thoni vetes se do të mbijetoni dhe se mund të duroni, por një punë që e urreni mund të dëmtojë trupin tuaj. Ja simptomat e urrejtjes së punës:

Nuk mund të flesh

Psikologia klinike Monique Reynolds thotë se shpesh gjëja e parë për të cilën ankohen njerëzit që janë të pakënaqur me punën e tyre është pagjumësia. Njerëzit thonë se zgjohen në mes të natës duke menduar për listën e tyre të detyrave. Disa netë të shqetësuara nuk janë një punë e madhe, por nëse bëhet model, mund të jetë një shenjë se stresi në punë është bërë toksik.

Keni dhimbje koke

Muskujt tanë janë të tensionuar për të mbrojtur trupin nga lëndimet. Kur e shihni vendin e punës si një zonë rreziku, muskujt tuaj qëndrojnë të shtrënguar. Tensioni kronik në qafë, shpatulla dhe kokë mund të shoqërohet me migrenë dhe dhimbje koke.

Jeni të sëmurë më shpesh

Nëse jeni të ftohtë gjatë gjithë kohës, mendoni se si ndiheni në punën tuaj aktuale. Një numër i madh kërkimesh tregojnë se stresi kronik mund të komprometojë sistemin imunitar, duke ju bërë më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve.

Barku juaj po ngërçe

Kapsllëku dhe fryrja mund të lidhen me stresin sepse stresi ndikon në tretje dhe mund të ndryshojë bakteret tona të zorrëve, gjë që ndikon në disponimin tonë. Kjo është arsyeja pse mund të keni dhimbje stomaku kur jeni të mërzitur.

Oreksi juaj ndryshon

Oreksi juaj është i lidhur ngushtë me trurin tuaj. Nën stresin akut, përgjigja juaj lufta ose fluturimi çliron adrenalinën, duke i thënë trupit tuaj të shtypë tretjen për t’u përqëndruar në shmangien e rrezikut të perceptuar.

Megjithatë, nën stres të zgjatur, gjëndrat mbiveshkore të trupit tuaj mbingarkohen dhe prodhojnë kortizol, një hormon që mund të rrisë urinë. Kur puna juaj po ju shkakton shqetësime emocionale afatgjatë, mund t’i drejtoheni ushqimit rehati.

Përveç kësaj, konsumimi i ushqimeve me sheqer mund të zbeh reagimet dhe emocionet e lidhura me stresin, kjo është arsyeja pse shpesh shihet si një ushqim ngushëllues, por është një zakon jo i shëndetshëm që duhet shmangur.

LEXO EDHE:

Back to top button